Capital.ba

Fuzionisani ERS bio bi daleko jači

03.09.2011. / 7:20

BANJALUKA, “Elektroprivreda RS” (ERS) bi spajanjem postojećih zavisnih preduzeća u jednu kompaniju znatno ojačala kapitalnu poziciju i investicione potencijale uz perspektivu izlaska na neku od velikih evropskih berzi, ocjenjuju njen menadžment, akcionari i stručnjaci sa tržišta kapitala.
Oni su redom podržali najavu predsjednika RS Milorada Dodika o potrebi reorganizacije ERS u pravcu stvaranja snažne kompanije regionalnog karaktera, koja će moći da se nosi na energetskim tržištima i berzama.
U Upravi ERS kažu da je postojeći sistem organizacije i upravljanja holdingom s matičnim i 11 zavisnih preduzeća trom i neracionalan, što ne dozvoljava da se njeni resursi koriste na optimalan način.
“Stoga je neophodno stvoriti uslove da se slobodna sredstva amortizacije i dio dobiti koji treba da služi za razvoj objedine u cilju finansiranja kapitalnih projekata, te obezbjedi efikasniji način odlučivanja i racionalnija organizacija”, kazala je Branislava Milekić, generalni direktor ERS.
Ona kaže da sada slijedi izrada eleborata na osnovu kojeg će biti utvrđena nova organizacija kompanije.
“Podrška svih relevantnih faktora, naročito predsjednika RS i Vlade RS, je garancija da ćemo pronaći optimalna rješenja za ERS, a da se pri tome ne ugroze interesi njenih akcionara. U zadnje vrijeme čak i predstavnici fondova daju podršku čvršćoj organizaciji ERS”, naglasila je Milekićeva.
Darko Lakić, direktor Društva za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom RS, drugog po veličini akcionara ERS, smatra da bi fuzija postojećih zavisnih preduzeća bila korisna za sve akcionare.
Navodeći da je prošlogodišnja dobit zavisnih preduzeća ERS iznosila oko 28 miliona KM, uz povrat na kapital ispod jedan odsto, Lakić je izrazio uvjerenje da bi profitabilnost jedne objedinjene kompanije bila veća, jer bi sistem uz značajne uštede bio efikasniji.
“Holding ERS sada ima 12 uprava, isto toliko nadzornih odbora, skupština, internih revizora, revizora, računovodstvenih i pravnih službi, što ostavlja prostor za značajne uštede. Takođe sam uvjeren da bi tržišna vrijednost te kompanija bila veća nego što sada zbirno vrijede akcije 11 preduzeća na berzi”, istakao je Lakić.
Trenutna vrijednost akcija zavisnih preduzeća ERS na Banjalučkoj berzi iznosi 820 miliona KM, što je četvrtina njene knjigovodstvene vrijednosti.
Lakić, koji se odavno zalaže za fuzionisanje ERS, smatra da bi jedna takva kompanija, za razliku od zavisnih preduzeća, imala i finansijske i kadrovske resurse da gradi nove kapacitete i samostalno finansira razvojne projekte velike vrijednosti.
Branko Kecman, direktor banjalučkog društva “Advantis broker”, kaže da bi fuzionisani ERS imao kapacitet za izlazak na evropske berze, pa čak i da učestvuje u izgradnji energetskih postrojenja u inostranstvu.
“Vjerujem da postoji domaća pamet koja bi mogla napraviti model funkcionisanja ERS koji bi išao u pravcu ostvarivanja pomenutih ciljeva. Naprosto, ne vidim razlog zbog čega RS ne bi mogla imati kompaniju kao što Česi imaju ČEZ. Zašto i ERS ne bi mogla ulagati u, na primjer, izgradnju nuklearne elektrane Belene u Bugarskoj”, kazao je Kecman aludirajući na slične ambicije “Elektroprivrede Srbije”.
Sadašnja organizacija
Holding “Elektroprivrede RS” čine matično preduzeće u Trebinju, pet proizvodnih preduzeća – Hidroelektrane na Trebišnjici, HE na Drini i HE na Vrbasu, Rudnik i termoelektrana Ugljevik i RiTE Gacko, zatim, distributivna preduzeća “Elektrokrajina”, “Elektrodoboj”, “Elektrobijeljina”, “Elektrodistribucija” Pale i “Elektrohercegovina”, te Istraživačko-razvojni centar elektroenergetike (IRCE) iz Istočnog Sarajeva. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Fuzionisani ERS bio bi daleko jači

    1. 125

      Ovaj Kecman kao da je pao sa marsa. Pa elektroprivreda trenutno ne može da napravi jednu malu hidroelektranu, a kamoli da pravi nuklearke po Bugarskoj. I ako je cijeli koncept prosperiteta elektroprivreda taj sto ce sada kada se fuzioniše imate 1 umjesto 11 nadzornih odbora i na taj način uštediti značajna sredstva onda svaka čast na analizi?!