Capital.ba

FT: Ankara rizikuje gubitak kredibiliteta kod investitora

11.02.2009. / 13:49

ankaraLONDON, Turska Vlada rizikuje gubitak kredibiliteta kod investitora i možda propušta najbolju šansu da ukroti inflaciju i troškove pozajmica ukoliko prekine pregovore sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/, piše list “Fajnenšel tajms”.

Misija MMF-a napustila je Ankaru prije dvije sedmice bez postizanja sporazuma o novom finansijskom paketu. Misija još nije pozvana da se vrati, a ministri su jasno rekli da razgovori neće biti nastavljeni dok se ne riješe velike nesuglasice.

Već mjesecima investitori računaju na Tursku uz osiguranje najmanje 20 milijardi dolara fondova MMF-a. Mnogi se sada pitaju da li će premijer Redžep Tajip Erdogan, koji je u ponedjeljak rekao da Turska može uspjeti sa ili bez MMF-a, pristati na sporazum koji zahtijeva nepopularna fiskalna stezanja.

“Vladin kredit polako ističe. Ljudi ne paniče, ali svi mnogo pomnije prate sva dešavanja nego prije dva mjeseca”, kaže Ahmet Akarli, ekonomista pri firmi “Goldman sač”.

MMF je uvažio da će javni dug Turske porasti ove godine uz najavljen pad rasta za 1,5 odsto.

Ali MMF želi strožu fiskalnu kontrolu i propise trošenja na opštinskom nivou kako bi se mogao uspostaviti balans budžeta u narednim godinama.

Erdogan oklijeva da najavi tako depresivno predviđanje rasta i gorak lijek prije lokalnih izbora u martu posebno jer se Turska mnogo bolje suočava sa krizom u odnosu na svoje istočno-evropske susjede.

“Postoji osjećaj na tržištu da se Turska bolje drži usljed ekonomske krize”, kaže Kristina Keler iz “Barklis kapitala”.

Odlaganje sporazuma imalo je zapanjujuće malo uticaja na vrijednost lire većinom jer investitori očekuju sporazum čim prođu izbori.

Odlaganje, međutim, ostavlja Tursku ranjivom na svaku globalnu turbulenciju ili problematičan pokazatelj na domaćem ekonomskom tržištu.

Analitičari predviđaju finansijski jaz između 15 i 30 milijardi dolara u 2009. i kažu da će biti potreban novac MMF-a da se izbjegne dublja recesija ili pad vrijednosti lire.

Ukoliko Vlada potpiše sporazum pod pritiskom, a nakon što izgubi povjerenje, MMF bi mogao da uvede mnogo strože mjere, upozorava Akarli, dodajući da bi Turska “mogla da se progura” kroz 2009. bez inostrane pomoći.

Posmatrači takođe upozoravaju da su vladina obećanja o fiskalnoj disciplini prilično prazna. Keler je rekao da su se javne finansije pogoršale prije krize.

“Vladu će gledati kao na nekoga ko oklijeva da primjeni obazrivu fiskalnu politiku”, kaže Turker Hamzaoglu iz kompanije “Meril Linč”.

Bez uporišta programa MMF-a Turska bi mogla propustiti rijetku šansu da smanji inflaciju i kamatne stope na jednocifrenu sumu.

Inflacija sada opada uprkos padu vrijednosti lire. Centralna banka je smanjila kamatne stope od novembra na rekordnih 13 odsto.

Dalja smanjenja zavisiće od oštre fiskalne politike i sporazuma sa MMF-om. “Ovo je šansa jedna u deset godina da se ozbiljno smanje kamatne stope. To mora biti način da se ubijede političari”, rekao je Keler.

U međuvremenu, nove novčanice u Turskoj sa likom pisca iz 19. vijeka izazvale su pravi on-lajn rat između pristalica i protivnika turske konzervativne vlade.

Kritičari vladajuće Partije pravde i razvoja, koji reaguju na svaki nagovještaj odstupanja od sekularnog Ustava Turske, ljuti su jer je na novčanici od 50 lira slika Fatme Alije Hanam, koja se udala kad je imala 16 godina, a svoja djela potpisivala samo sa “žena”, ali nakon odobrenja muža.

Centralna banka kaže da je odabrala osobu za koju kaže da prva žena pisac u Turskoj i jer je bila istaknuti borac za prava žena.

Drugi tvrde da je favorizovala islamske zakone i da je žalila nakon osnivanja moderne turske države osnivača Mustafe Kemala Ataturka.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!