Capital.ba

Fondovi rasprodaju Elektroprivredu RS

25.09.2013. / 9:45

Elektroprivreda RS, II (1)BANJALUKA, Zatvoreni investicioni fondovi u RS danas će zajednički ponuditi na prodaju svoje akcije u dva preduzeća iz sistema “Elektroprivrede RS” – Rudniku i termoelektrani Ugljevik i Hidroelektranama na Vrbasu iz Mrkonjić Grada, potvrđeno je “Nezavisnim” u više fondova.

U društvima za upravljanje investicionim fondovima (DUIF) tvrde da su ih na rasprodaju akcija “Elektroprivrede RS” primorale predložene izmjene Zakona o investicionim fondovima koje gura Ministarstvo finansija RS.

Ističu da su nacrtom izmjena zakona, pored prisilne administrativne transformacije zatvorenih fondova u otvorene, predviđena i nova ograničenja ulaganja koja ih primoravaju na radikalne rasprodaje preduzeća, a naročito atraktivnih akcija “Elektroprivrede RS”.

Stoga kažu da im je jedino preostalo da već sada počnu svoje portfelje da usaglašavaju s predviđenim zakonskim ograničenjima, što u prvoj fazi podrazumijeva rasprodaju akcija RiTE Ugljevik i HE na Vrbasu.

Na aukciji na Banjalučkoj berzi biće ponuđeno 29.278.576 akcija ili 10,5 odsto vlasničkog udjela u RiTE Ugljevik i 16.887.963 akcija ili 16,5 odsto vlasništva u HE na Vrbasu. Kako se saznaje, vrijednost paketa akcija RiTE Ugljevik iznosi oko 51 milion KM, a HE na Vrbasu 40,1 milion KM.

Svi zainteresovani investitori će ponuđene akcije moći kupiti na Banjalučkoj berzi u periodu od 2. oktobra do 2. novembra.

Većinski akcionar “Elektroprivrede RS” je Vlada RS koja je direktno i preko javnih fondova vlasnik 80 odsto akcija tog preduzeća, dok ostalih 20 odsto drže investicioni fondovi i drugi mali akcionari.

U dijelu stručne javnosti postoji bojazan ko će biti novi vlasnik atraktivnih paketa fondova u preduzećima iz sistema “Elektroprivrede RS”, jednim od najvrednijih u RS.

Dražan Perendija, direktor društva “Bors invest”, čiji je osnivač Boračka organizacija RS, kazao je na javnoj raspravi o nacrtu zakona da je krajnja namjera predlagača zakona “privatizacija ‘Elektroprivrede RS’ na mala vrata”, kroz rasprodaju portfelja fondova u tom javnom preduzeću.

DUIF-ovi su kritikovali predviđeni rok prilagođavanja od dvije godine plus dvogodišnji period otvaranja fondova, smatrajući da će dovesti do naglog pritiska za izlazak akcionara, a time i rušenja likvidnog dijela portfelja.

Smatraju pogubnom zakonsku odredbu koja im nameće da u roku od dvije godine prodaju sve hartije fondova sa slobodnog berzanskog tržišta.

Tvrde da zakonske izmjene idu jedino na ruku “berzanskim špekulantima iz regiona”.

“Ova dobro poznata organizovana grupa predvođena slovenačkim investitorima, koji putem svojih kompanija registrovanih na Kajmanskim ostrvima preuzimaju fondove u RS, preuzimaju najvrednija preduzeća, kako bi ih preprodali američkim investitorima”, kažu u društvima.

Predstavnici Ministarstva finansija RS su na javnoj raspravi odbacili navedene kritike, navodeći da izmjenama zakona samo žele unaprijediti postojeće stanje u fondovskoj industriji, jer akcionari nisu zadovoljni ostvarenim prinosima i radom većine DUIF-ova. Napominju, takođe, da su u novom zakonu ugrađeni mehanizmi za ublažavanje naglog odliva kapitala tokom preoblikovanja fondova, kroz predloženi destimulativni diskont cijene. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Fondovi rasprodaju Elektroprivredu RS

    1. rakovic

      Pitanje je i bilo kako će fondovi biti usklađeni, a moraju prodati pakete akcija, ako nema vanjske likvidnosti? Čim se pojavi vanjska likvidnost vidjećeš ove što ih @akcionar pomenu.

    2. Akcionar

      Danas imamo hiperprodukciju informacija, poluinformacija i dezinformacija, koje prosječni “konzument” ne uspijeva “obraditi”, a same “vijesti” su sačinjene kratko i površno, i kao takve ne služe ničemu osim mazanju očiju javnosti. Novinari su postali eksperti za sve, a ustvari nisu eksperti nizašta. Jedan dan pišu o kulturi i filmu, drugi dan o ekonomiji, treći dan o politici, četvrti dan o modi, peti dan o sportu, itd. Svi pišu i prepisuju, a rijetko gdje možete pročitati suvislu kolumnu ili analizu bilo koje pojave ili stanja.
      Što se tiče izmjene gore navedenog Zakona o fondovima, da se odmah razumijemo: Ni pobornicima ni protivnicima izmjena nije stalo do malih akcionara nego do sopstvenih interesa. Dakle, otvaranje fondova se ne radi ni zbog malih akcionara, ali ni zbog slovenačkih ili nekih drugih stranih investitora. To se radi zbog domaćih tajkuna i političara koji su opljačkali i narod i državu, novac iznijeli vani, a sada će ga vratiti nazad i legalizovati “ulaganjem” u strateške resurse. Tako će nam se pojaviti “investitori” iz uglednih i bogatih zemalja iza kojih ustvari stoji opljačkani kapital iz Republike Srpske. Našim parama će od nas kupiti naše resurse. I ne samo to, nego su političari uzeli i silne kredite kojima su zadužili i sljedeću generaciju građana RS, a tim novcem će kupovati glasove na izborima i privatizovati sve što vrijedi u ovoj državi. Tako će pod plaštom stranih investicija i uz parole navodnog poboljšanja životnog standarda, državna imovina tiho preći u privatne ruke onih istih koji vode ovu državu, a nama građanima RS će ostati da budemo dovijeka dužni i još bi trebali biti srećni što ćemo kao najamnici za mizeriju raditi za one koji su nas opljačkali…
      Sumnjam da će uspjeti pokušaj fondova da po ovim cijenama prodaju svoje učešće u EPRS. Te cijene će biti mnogo niže što bude vrijeme više prolazilo. Slažem se da je za nekog “pravog” stranog investitora suludo kupiti 15% ili 20% nekog preduzeća u kojem država ima 80% i koji ti ne donosi nikakvu dividendu ni značajna upravljačka prava. I to odlično znaju oni koji guraju ovaj zakon. Usput su vrlo pametno iskoristili društva za upravljanje koja su godinama ležala i “sisala” imovinu malih akcionara, pa će sav bijes biti usmjeren upravo na društva, a veliki igrači će budzašto uzeti imovinu fondova i još ispasti i kao zaštitnici malih akcionara i građana. Dok građani i akcionari shvate šta se stvarno desilo, pojeo vuk magarca.

    3. bl

      Koliko je ovo plitak tekst, bez argumenata, i osnovnog poznavanja materije. Kao prvo, kako neko moze i pomisliti da su akcije Elektroprivrede atraktivne. Koji ozbiljan investitor bi zelio da kupi 20% udjela u nekom preduzecu, bez sanse da ikada utice na rad tog preduzeca? A i vrijednost paketa akcija da vrijedi 40 i 50 miliona maraka. Pa toliko trenutno vrijede citave firme, po trzisnoj cijeni na BL berzi. Oni traze toliko para, ali stvarno ne vidim ko bi mogao kupiti te pakete akcija.