Capital.ba

Firme nema ko da kupi

30.12.2010. / 8:10

BEOGRAD, Neuspjele prodaje i nezainteresovani kupci obilježili su osmu godinu privatizacije u Srbiji. Svega 32 preduzeća dobila su gazde, a privatni kapital nije ušao u još ukupno 455 firmi. Proces prodaje je iz različitih razloga zaustavljen u skoro polovini, 220 preduzeća, a preostalih 230, nada se Agencija za privatizaciju, mogla bi da budu prodata tokom 2011. godine. Ukoliko odziv investitora bude približan ovogodišnjem, šanse nisu velike.
Od ovogodišnje prodaje stiglo je 17,4 miliona evra i 714 miliona dinara. Prodajom udjela Akcionarskog fonda u 58 preduzeća ostvaren je prihod od 5,6 miliona evra. Tokom 2010. godine prodata je cjelokupna imovina 32 preduzeća u stečaju i dijelovi 77 preduzeća. Ovako je prikupljeno 1,76 milijardi dinara.
– U 2010. godini zaključena su 32 ugovora o prodaji. Na javnom tenderu su prodata preduzeća “Panonka”, “PPT Inženjering” – kažu u Agenciji za privatizaciju. – Na tenderu je prodata imovina dva preduzeća, “Bratstvo” i “Belorečki peščar”. Na aukciji je prodato 25 preduzeća i održane su tri licitacije imovine i udjela iz restrukturiranja, među kojima je Industrija obuće “Beograd”.
Među 455 neprodatih preduzeća 141 je u restrukturiranju. Za ukupno 220 proces je stopiran, jer se radi o podržavljenim firmama, vodoprivrednim preduzećima, radionicama za zapošljavanje invalida ili su osnivači sa sjedištem u bivšim jugoslovenskim republikama.
– Te firme, realno, neće biti privatizovane, pa dolazimo do cifre od oko 230 preduzeća i cilj Agencije za privatizaciju jeste da se ovaj proces okonča na najbolji mogući način, ali i u što kraćem vremenskom roku – kažu u Agenciji. – Trudićemo se da to bude završeno u 2011. godini, ali je veoma teško procjeniti kada će se to zaista desiti. Radi se o preduzećima koja za deset godina privatizacije nisu uspjela da nađu kupca. Imajući u vidu da su preostala preduzeća u različitoj situaciji i kako svako traži drugačije rješenje, nije isključeno ni to da će se tražiti neki novi načini za prodaju.

Rekorderi
Među neprodatim firmama mnogo ih je bezuspešno nuđeno više puta. Bilo je čak sedam pokušaja za “Vinarske podrume” Vlasotince. Po šest puta oglašavani su “Kluz Kozara” i “Goša-Dibut” iz Smederevske Palanke. Tri tendera su organizovana bez uspjeha za firmu “Dragan Marković” u restrukturiranju i “Industriju kablova”, takođe u restrukturiranju, iz Jagodine.

Raskinuti ugovori

Postojeće gazde ove godine nisu se previše držale preuzetih obaveza. Ovo se može zaključiti po broju raskinutih privatizacija – bilo ih je čak 127. Tokom prvih 11 mjeseci obavljeno je ukupno 1.206 kontrola. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!