Capital.ba

Finansijska kriza neće pogoditi projekat “Nabuko”

04.10.2008. / 9:02

VAŠINGTON, Sadašnja finansijska kriza u svijetu se neće bitnije odraziti na realizaciju izgradnje gasovoda “Nabuko”, kojim će gas iz prikaspijskih zemalja biti isporučivan u Evropu, izjavio je specijalni predstavnik Mađarske u tom projektu Mihalj Bajer.
 On, međutim, nije isključio mogućnost da za “formiranje paketa za finansiranje tog projekta bude potrebno nešto više vremena nego što je planirano”, mada ne duže od nekoliko mjeseci, prenosi agencija Prajm-Tas.
 “U toku su rad na komercijalnom dijelu projekta i politička priprema. Naši finansijski partneri, koji su ranije izrazili spremnost da investiraju u ‘Nabuko’, nisu promjenili stavove”, rekao je Bajer u Vašingtonu, gde je doputovao radi razmatranja perspektive “Nabuka”, s obzirom da su SAD najveći svjetski potrošač energenata.
 On je najavio da će krajem januara 2009. u Budimpešti biti održana konferencija na kojoj će učestvovati visoki predstavnici zemalja čije kompanije učestvuju u konzorcijumu “Nabuko”, država isporučilaca prirodnog gasa i tranzitnih zemalja, kao i “nekih međunarodnih partnera, kao što su SAD i Evropska unija”.
 Učesnici koncerna, kako je objavljeno na sajtu Gazeta.ru, ne isključuju mogućnost da tim gasovodom budu transportovane i nevelike količine ruskog gasa, ali ne razmatraju mogućnost učešća Rusije u samom projektu, rekao je Bajer.
 Budimpešta je, po njegovim rečima, uvijek smatrala Moskvu pouzdanim partnerom. “Mi 83 odsto gasa dobijamo baš iz Rusije i tokom višedecenijske saradnje nismo imali nikakvih problema”, rekao je on.
 On je, međutim, istakao da je “diversifikacija maršruta neophodna radi osiguranja energetske sigurnosti Evrope i svijeta”, podsetivši na “usložnjavanje odnosa između Rusije kao isporučioca tog goriva i nekih tranzitnih zemalja”.
 Projektovana vrijednost gasovoda “Nabuko” – koji će biti postavljen na teritorijama Azerbejdžana, Gruzije, Turske, Bugarske, Rumunije, Mađarske, Austrije i možda Njemačke, uz zaobilaženje Rusije – se procjenjuje na 7,3 milijarde dolara, a njegov kapacitet treba da iznosi 26 do 32 milijarde kubnih metara gasa godišnje. Planirano je da izgradnja otpočne 2010. godine i bude okončana 2013.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!