Capital.ba

FBiH zakočila izvoz BiH

31.07.2014. / 7:33

uvoz-izvozBANJALUKA,  Iako je BiH u prvih pola godine zabilježila blagi pad izvoza od 0,5 odsto, rezultati koje su na spoljnotrgovinskom planu u istom periodu zabilježili entiteti se značajno razlikuju.Naime, RS je u ovom vremenu zabilježila rast izvoza od 5,5 odsto, dok je u FBiH on pao za 1,6 odsto.
Strukturalno posmatrano, na dobar bilans izvoza RS u najvećoj mjeri je uticao skok ino-plasmana proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribolova RS, čak 20,1 odsto, ali i izvoz proizvoda prerađivačke industrije, koji je rastao za 11,5 odsto.
Sa druge strane, na izvozni minus kojeg je zabilježila FBiH najveći uticaj je imao izvoz struje, od 44,2 odsto, uz istovremeni pad izvoza ruda i kamena od 42,4 odsto. Generalno, među bitnim izvoznim podsektorima u FBiH je pozitivan rezultat ostvarila samo prerađivačka oblast, koja je realizovala rast od 2,8 odsto. Inače u oba entiteta je zabilježen trend rasta uvoza, u RS od 9,2 odsto, a u FBiH od četiri odsto.
Duljko Hasić, ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH, ocijenio je da su glavni uzrok loših rezultata proizvodnje, i izvoza iz FBiH, katastrofalne poplave.
“Elementarne nepogode su u svom ukupnom rezultatu smanjile i proizvodnju i izvoz. Mislim da će biti potrebne bar dvije godine da dođemo na nivo proizvodnje kakav je bio prije poplava“, rekao je on.
Hasić je komentarišući veliko umanjenje izvoza struje u oba entiteta rekao da su očito na njega značajan uticaj imali remonti na elektroenergetskim postrojenjima, ali i dodao da su takvi padovi ipak iznenađujući s obzirom na to da su hidrološke prilike za proizvodnju bile odlične.
Najveći uticaj na dobar izvozni rezultat, koji je u RS zabilježila oblast koja se zajednički zove poljoprivreda, šumarstvo i ribolov, imao je izvoz drvnih sortimenata i namještaja, potvrđuju nam ovo u Udruženju šumarstva i prerade drveta pri Privrednoj komori RS.
Lazo Šinik, sekretar ovog udruženja, rekao je da je za prvih pola godine oblast prerade drveta zabilježila rast od 7,8 odsto, dok je proizvodnja namještaja rasla za 10,1 odsto.
“Šumarstvo, drvoprerada i namještaj RS su u ovom periodu zabilježili izvozni plasman vrijedan 1,3 milijade KM. Od velikog značaja je i to da se u ukupnom plasmanu ovih proizvoda svake godine povećava udio onih koji imaju sve veću dodatnu vrijednost“, istakao je Šinik.
On je rekao da su rezultati koje je ovaj sektor postigao očekivani i naveo da je od velikog značaja to što su uprkos užasnim nepogodama zadržali veoma dobar trend i proizvodnje i izvoza.
Inače, RS je u prvih šest mjeseci najviše izvozila u Italiju, Srbiju i Hrvatsku, dok je FBiH najveći izvozni plasman zabilježila s Njemačkom, Italijom i Hrvatskom.
Deficit
U BiH je pokrivenost uvoza izvozom u prvih šest mjeseci iznosila 54,9 odsto, dok je spoljnotrgovinski robni deficit bio oko 3,43 milijarde KM, navode iz Agencije za statistiku BiH.
U prvih šest mjeseci izvoz BiH u zemlje CEFTA je rastao za 0,6 odsto, dok je bio za 10,1 odsto veći u odnosu na isti period lani. Pokrivenost uvoza izvozom u tom periodu bila je 74,7 odsto. U prvih pola godine izvoz u zemlje EU bio je za 2,3 odsto manji nego u istom periodu lani, dok je uvoz bio za četiri odsto viši nego u istom periodu prošle godine. Nezavisne novine

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!