Capital.ba

FAO:Prvi rast globalnih cijena hrane za godinu i po dana

09.10.2015. / 6:40

rastRIM, Globalne cijene hrane su u septembru porasle poslije oštrog pada iz avgusta, ali su se uprkos tome zadržale na znatno nižem nivou u odnosu na isti period lani, saopštila je juče Agencija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO).

Cjenovni indeks FAO, koji mjeri mjesečne promjene cijena za korpu proizvoda (žitarica, uljarica, mliječnih proizvoda, mesa i šećera), u avgustu je pao na šestogodišnji minimum, a juče objavljeni podaci su pokazali da je u septembru taj indeks porastao, na 156,3 poena, što je za jedan poen iznad avgustovskog.

Indeks FAO je u padu proteklih godinu i po dana, a trendu pada cijena, poslije dramatičnog poskupljenja od 2007. do početka 2011. godine, pomogle su visoke zalihe, znatno niže cijene nafte i obnavljanje snage americkog dolara, dodaje se u izvještaju FAO.

“Cijene prehrambenih proizvoda u septembru bile su 18,9 odsto ispod prošlogodišnjeg nivoa, ali bi stabilizacija cijena energenata i snažniji dolar mogli pružiti podršku cijenama u budućnosti”, izjavio je glavni ekonomista FAO, Abdolresa Abasijan.

“Blago povećanje cjenovnog indeksa u septembru može biti pokazatelj da smo dostigli dno i da cijene neće ni rasti ni dodatno padati”, izjavio je Abasijan.

FAO je, takođe, snizio svoju prognozu globalne proizvodnje žitarica na 2,534 milijarde tona sa prethodno projektovanih 2,540 milijardi tona zbog nižih perspektiva proizvodnje pirinča.

Niže cijene, ipak, nisu stimulisale trgovinu, pa bi tako globalna vrijednost uvezenih namirnica u 2015. godini trebalo da padne na petogodišnji minimum od 1,09 biliona dolara, navodi FAO.

“Poljoprivredni proizvodi prolaze kroz period nižih i manje volatilnih cijena, jer su cijene žitarica i biljnog ulja na kursu koji je ili stabilan ili u padu”, navodi se u izvještaju FAO, prenosi agencija Frans pres. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!