Capital.ba

Evrozona usporava ali ipak ispred SAD

05.05.2016. / 15:55

208110423572af8ffa510e801423486_w640LONDON, Privreda evrozone je početkom proljeća nešto popustila pošto je u prvom tromjesečju imala snažniji rast od SAD, pokazuju podaci.

Statistička agencija Evropske unije, Eurostat, saopštila je da je maloprodaja u 19 članica evrozone u martu pala za 0,5 odsto u odnosu na prethodni mjesec, čime je završen period od četiri mjeseca uzastopnog povećanja.

Ovaj pad je veći od očekivanog, pošto su analitičari predviđali smanjenje od 0,1 odsto, a mogao bi i da ugrozi prognozirani rast od 0,6 odsto u prvom tromjesečju.

Kompanija Markit za finansijske analize saopštila je da je njen pokazatelj ekonomskih aktivnosti, indeks nabavki u privredi, u aprilu pao na 53 poena s martovskih 53,1, što je i dalje pozitivno, pošto sve iznad 50 poena ukazuje na rast.

Markit navodi da “usporenje” evrozone ukazuje da bi rast u cijeloj godini mogao biti “postojanih premda nespektakularnih” 1,5 odsto. Zvanični podaci objavljeni prošle nedjelje pokazuju da bi rast mogao biti 2,5 odsto. S druge strane, SAD bi prema rezultatima iz prvog tromjesečja imale rast od 0,5 odsto na nivou cijele godine.

Glavni ekonomista Markita Kris Vilijamson rekao je da podaci pokazuju da se povećava domaća potražnja u evrozoni i da, zajedno sa slabim evrom, nadoknađuje slabiju potražnju izvan evropske monetarne unije.

On je rekao da agresivne mjere podsticaja Evropske centralne banke, koja je smanjila kamatne stope i koja otkupljuje obveznice svježe štampanim novcem, pomažu postojani oporavak.

Markit navodi da je kao i uvijek u evrozoni, situacija neujednačena. Dok je poslovni optimizam na tromjesečnom maksimumu u Njemačkoj i Italiji, i na četvoromjesečnom u Španiji, u Francuskoj je umjereniji, što pokazuje da “nije sve tako dobro u drugoj najvećoj privredi evrozone”.

Dio ekonomista očekuje da evrozona u aktuelnom tromjesečju neće ponoviti uspjeh iz prva tri mjeseca, imajući u vidu izazove kao što su glasanje u Velikoj Britaniji o izlasku iz EU, slabosti u Kini ili nove bojazni o budućnosti Grčke u evrozoni. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!