Capital.ba

Evropske berze stabilne nakon jučerašnjeg pada

30.09.2014. / 12:48

evropske berzeLONDON, Na evropskim su berzama cijene akcija jutros blago porasle, nakon jučerašnjeg pada, no trguje se oprezno uoči izvještaja o inflaciji u evrozoni, koje će pokazati jesu li dosadašnji napori Evropske centralne banke u suzbijanju rizika od deflacije dali rezultate.

FTSEurofirst indeks 300 vodećih evropskih akcija bio je u 9,30 sati u plusu 0,2 odsto, na 1.374 boda, nakon što je juče skliznuo 0,4 odsto.

Londonski FTSE indeks bio je u 9,30 sati na gubitku 0,1 odsto, dok su frankfurtski DAX i pariški CAC ojačali između 0,1 i 0,5 odsto.

Nakon što su juče cijene akcija osjetno pale, zbog zabrinutosti u vezi protesta u Hong Kongu, jutros se trguje mirnije.
Među najvećim je dobitnicama, s rastom cijene za 4,3 odsto, akcija Royal Bank of Scotland, nakon što je ta banka izvijestila o smanjenju rezervacija za loše kredite zbog poboljšane ekonomske situacije.

No, trguje se oprezno uoči izvještaja o inflaciji u evrozoni, koje će pokazati jesu li dosadašnji napori Evropske centralne banke (ECB) u suzbijanju rizika od deflacije dali rezultate.

Ako se pokaže da su potrošačke cijene i dalje u silaznoj putanji, to bi ojačalo pritisak na ECB da na jednoj od idućih sjednica posegne za dodatnim nekonvencionalnim mjerama za podsticanje rasta cijena i ekonomija.

Oprezno se trguje i zbog jučerašnjeg pada cijena akcija na Wall Streetu, ali i jutros na azijskim berzama.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, oslabio je 0,3 odsto, zaronivši na najniži nivo od polovine maja, dok je tokijski Nikkei indeks pao 0,8 odsto, na 16.173 boda.

U fokusu azijskih ulagača i dalje je Hong Kong, gdje je nekoliko desetina hiljada prodemokratski orijentisanih demonstranata blokiralo ulice tražeći veće političke slobode. Za Peking to, kažu analitičari, predstavlja jedan od najvećih izazova od protesta na trgu Tiananmen prije 25 godina.

To bi moglo pritisnuti ionako usporen rast kineske ekonomije, što potvrđuju i jutros objavljeni pokazatelji.

Prema konačnom izvještaju HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti u drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji iznosio je u septembru 50,2 boda, što je doduše na nivou avgusta, ali manje u odnosu na prvu procjenu od 50,5 bodova.

Ohrabrujuće je samo to što su porasle izvozne narudžbe.

Ni u Japanu ekonomska situacija nije blistava. U avgustu je neočekivano pala fabrička proizvodnja, a pala je, peti mjesec zaredom, i potrošnja domaćinstava na godišnjem nivou, što ukazuje na defanzivu potrošača nakon nedavnog povećanja poreza na dodatu vrijednost. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!