Capital.ba

Evro pada na 90

03.03.2010. / 8:55

BEOGRAD, Francuska banka BNP Paribas prognozira da će evro u Srbiji dostići vrijednost od 105 dinara, ali da će srpska valuta do kraja godine ojačati i da će početkom 2011. vrijedeti 90 dinara.
Vrijednost srpske valute do kraja 2010. godine vratiće se na nivo između 90 i 95 dinara za evro, smatraju analitičari francuske banke BNP Paribas. Oni napominju da će dinar u sljedećih nekoliko mjeseci i dalje slabiti, pa će evro u jednom momentu biti i 105 dinara, ali će zatim kurs srpske valute početi da se oporavlja, da bi već početkom 2011. evro vrijedio samo 90 dinara.
Francuski bankari čak savetuju investitore da kupuju srpski dinar koji će, nakon što dostigne 105 dinara za evro, početi da jača.
Građani bježe u evro
– Procjena BNP Paribas banke je da će Narodna banka Srbije čvršće reagovati kako bi zaustavila dalju depresijaciju dinara. Očekujemo da će NBS biti mnogo „agresivnija” kada evro dođe na 100 dinara. Iako bi slab dinar podsticao izvoz, to je zanemarljiva korist u odnosu na štetu, koju bi dalja depresijacija prouzrokovala u ionako pretjerano evroiziranoj Srbiji. Ovde kompanije i građani zbog sve slabijeg dinara „bježe” u evro – navode u BNP Paribas.
Ova banka procjenjuje da dinar može oslabiti u drugom kvartalu ove godine i do 105 dinara za evro.
– Poslije toga dinar će se oporaviti i u četvrtom kvartalu ove godine evro će vrijediti 93 dinara, a u prvom kvartalu 2011. godine 90 dinara – prognoziraju Francuzi.
Francuski bankari ističu i da je referentna kamatna stopa centralne banke u Srbiji jedna od najviših u Evropi, odmah poslije kamate u Ukrajini. Zbog toga savjetuju investitore da sredstva drže u valutama koje nose visoke kamatne stope, a u ovom slučaju to je upravo srpski dinar.
U trenutku kada je domaća valuta u Srbiji dosegla najniže grane, u prognozu francuske banke u Srbiji malo ko vjeruje. Ekonomisti objašnjavaju da je jačanje dinara ove godine moguće samo ako dođe do značajnog priliva kapitala, odnosno neke veće privatizacije. Stručnjak za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da projekcija francuske banke ima smisla samo u slučaju navale investitora, jačanja domaćeg izvoza, rasta zaposlenosti i domaće tražnje.
– S druge strane, potrebno je i da rast tražnje ne dovede do veće inflacije, već da ona bude uravnotežena. Ipak, ovako nešto je teško očekivati u godini kada se efekti svjetske krize još osećaju. Strana tržišta se još nisu oporavila, a kamoli srpsko. Možda se očekuje neka veća privatizacija u Srbiji, poput prodaje „Telekoma”, ali ni to ne bi značajnije promenilo kurs. Nisam siguran da je moguće da evro padne na taj nivo – ističe Kovačević.
Srpski ekonomisti skeptični
Saradnik Ekonomskog instituta Ivan Nikolić smatra da ni privatizacija ne bi doprinela tolikom jačanju dinara koje prognoziraju Francuzi.
– Tako veliku apresijaciju dinara, od preko 10 odsto, Srbija je imala samo 2006. godine kada je prodat „Mobtel” za 1,5 milijardi evra, a tada smo imali još nekoliko privatizacija. Kada bismo i uspeli da prodamo „Telekom”, uticaj na kurs ne bi mogao da bude toliki – naglašava Nikolić.
Bankari takođe ne vjeruju da će dinar da ojača, već da je izvjesnije kretanje kursa u granicama od 100 do 105 dinara do kraja ove godine. Makroekonomski analitičar Erste banke Alen Kovač u 2010. očekuje zadržavanje generalne stabilnosti kretanja kursa.
Vodeći srpski bankari, koji su željeli da ostanu anonimni, kažu da će evro do kraja godine ići maksimalno na 105 dinara, i da je jačanje dinara nemoguće. Press

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!