Capital.ba

Evro još grije slamarice

11.01.2012. / 8:00

BEOGRAD, Štednja u dinarima donosi ubjedljivo veću zaradu nego kamata na bilo koju drugu valutu položenu na račune u bankama u Srbiji.

Ipak, rijetki su oni koji preporučuju da se novac u dinarima oročava na duži rok.
– Stvarnost nas demantuje kada sumnjamo u isplativost dinarske štednje. Međutim, nikome ne bih smio da preporučim da štedi u dinarima na rok duži od godinu dana – kaže, za „Novosti“, ekonomista Ivan Nikolić.
On podsjeća da je dinar tokom prošle godine jačao u odnosu na evro, ali je to na srednji rok neodrživo.
– Dinar vještački jača, što je posljedica zaduživanja države – objašnjava Nikolić. – Samo je pitanje vremena kada će investitori da kažu: sada je dosta. Tada slabljenje dinara štedišama može da donese gubitak.
Kada je riječ o evrima, Nikolić ističe da štediše ne treba da brine šta će biti sa evropskom valutom.
– Eventualna propast evra na štedišu će se odraziti potpuno neutralno ako je usmjeren na evropsko tržište. Za onoga ko štedi potpuno je nebitno kako će se nova valuta zvati – objašnjava sagovornik. – Ljudi eventualno mogu da brinu zbog daljeg produbljivanja finansijske krize u Evropi, što bi moglo da naruši stabilnost finansijskog sistema, pa samim tim i banaka, i na taj način ugrozi njihovu štednju.
Građani na štednji drže oko 790 milijardi dinara, što je oko 7,7 milijardi evra. Od toga su 17,4 miliona dinari, što je tek 2,2 odsto. Polovina dinara na štednji oročena je na rok od svega tri mjeseca.
– Uvijek je najsigurnije da građani štede u onoj valuti u kojoj će u budućnosti vršiti plaćanja, a to su u prvom redu dinari i zatim evri u kojima veliki broj njih istovremeno ima i kreditne obaveze – podsjećaju iz Narodne banke Srbije. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!