Capital.ba

EU zahtijeva dalje reforme finansijskog sektora

07.09.2010. / 13:45

SARAJEVO, Direktor Misije Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) Alan Rid izjavio je danas u Sarajevu da je finansijski sektor jedan od najnaprednijih sektora u zemlji, ali da put BiH prema članstvu u EU zahtijeva dalje reforme i unapređenja.

“BiH mora biti efikasna država, potpuno sposobna da odgovori na sve zahtjeve koji se odnose na članstvo u EU”, rekao je Rid.

Rid je u Sarajevu sa ministrom finansija i trezora u Savjetu ministara BiH Draganom Vrankićem, u okviru USAID-ovog projekta Partnerstvo za unapređenje ekonomskih reformi (PARE), potpisao Pismo namjere o nastavku USAID-ove tehničke pomoći ovom Ministarstvu u unapređenju ekonomskih reformi.

Direktor Misije USAID-a objasnio je da ovim treba da bude stvoren usklađen finansijski sektor u BiH te unaprijeđena saradnja između javnih finansijskih institucija i privatnog sektora.

Vrankić je precizirao da je Pismom namjere jasno regulisano da će podrška USAID-a biti namijenjena izgradnji kapaciteta Ministarstva finansija za aktivno učešće u dizajniranju finansijske politike usmjerene na razvoj finansijskog sektora, kao i učešće u rješavanju drugih pitanja iz finansijskog sektora.

“Ovaj proces uvažavaće postojanje analitičkih kapaciteta u Centralnoj banci BiH, bankarskim agencijama i Agenciji za osiguranje depozita, tako da će se izbjeći bilo kakva dupliranja i preklapanja analitičkih funkcija”, dodao je Vrankić.

USAID-ov projekat PARE treba da podrži Ministarstvo finansija u kreiranju napredne finansijske politike, fokusirane na razvoj zdravog finansisjkog sektora u BiH kako bi se ojačao regulatorni okvir finansijskog sektora BiH u skladu sa međunarodnim finansijskim standardima i direktivama EU.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!