Capital.ba

EU strahuje za istočnoevropske banke

26.02.2009. / 17:00

eu1BRISEL,  Komesar EU za monetarna pitanja Žoakin Almunija pisao je Svjetskoj banci u pokušaju da ublaži strahovanja da evropski blok ne pomaže dovoljno istočnoevropskim zemljama pogođenim globalnom ekonomskom krizom.

Šef Svjetske banke Robert Zelik izjavio je prošle sedmice da bi EU trebalo da učini više u pružanju podrške privredama zemalja centralne i istočne Evrope i bude na čelu koordinisanih globalnih napora da se pomogne ovom regionu.

Almunija u pismu Zeliku, koje je Rojters dobio na uvid, detaljno predstavlja mjere koje EU preduzima kao pomoć regionu i navodi da bi pružanje pomoći zapadnoevropskim bankama moglo da ima pozitivan uticaj i na njihova odjeljenja u siromašnim zemljama.

“Nadam se da će ovo objašnjenje o politici koja se primjenjuje i opcijama razjasniti vodeću ulogu koju EU već ima u reagovanju na makrofinansijske probleme u privredama centralne i istočne Evrope”, navodi Almunija u pismu koje nosi datum 20. februara.

Austrija i Mađarska žele usvajanje posebnog programa pomoći za banke iz centralne i istočne Evrope, koje su uglavnom u vlasništvu banaka sa Zapada.

“Do danas je 18 članica EU, koje čine više od 90 odsto privrede EU, izdvojilo više od 300 milijardi evra za javnu rekapitalizaciju i više od 2 500 milijardi u javnim garancijama”, naglasio je komesar EU.

O pomoći bankama razgovaraće se na vanrednom samitu EU u nedjelju, 1. marta. Devetorica lidera država centralne i istočne Evrope planiraju da se sastanu uoči samita i zauzmu zajednički stav.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!