Capital.ba

EU na pragu da kazni Srbiju zbog Željezare?

06.07.2017. / 8:15

BEOGRAD, Evropska komisija namjerava da preduzme kaznene mjere protiv kompanije Hestil Srbija ali i države Srbije zbog kršenja antidamping mjera Evropske unije, piše Danas. 

Kako tvrde sagovornici lista iz diplomatskih krugova vodećih zemalja EU, Vlada Srbije određenim manevrima zasad uspjeva da spriječi da do toga dođe, ali ni bliske veze sa Berlinom ne mogu dugoročno kompenzovati kršenje normi EU.

“Postoji osnovana sumnje da Kinezi izbjegavaju antidamping mjere preko svoje ćerke kompanije u Srbiji. Drugim riječima nadležni u Evropskoj komisiji su uvjereni da Hestil svoju kompaniju u Srbiji koristi za “prepakivanje” proizvoda porijeklom iz Kine”, navode između ostalog, izvori lista.

Iako je na sajtu Ministarstvo privrede objavljen ugovor o kupoprodaji imovine Željezare Smederevo koji je Vlada Srbije 18. aprila 2016. godine potpisala sa Hestilom, među zapadnim diplomatama u Beogradu postoji uvjerenje o tajnim aneksima ugovora.

Međutim, nadležni u Ministarstvu privrede Srbije negiraju sve iznijeto.

“Antidamping mjere nisu izrečene Srbiji niti Željezari d.o.o, Smederevo ili kompaniji Hestil Srbija. S obzirom na ovu činjenicu, koja je lako provjerljiva na sajtu Evropske komisije, nije moguće niti izricanje sankcija Hestil Srbija. Navodno “prepakivanje” proizvoda je insinuacija, s obzirom da se zna da, kako Uprava carina tako i Evropska unija, pažljivo motre na porijeklo i količinu uvezene robe”, tvrde za Danas u Ministarstvu privrede.

Dodaje se i da se “ovakvim tendencioznim i zlonamjernim izjavama nanosi ogromna šteta i ugrožavaju radna mjesta preko 5.000 zaposlenih radnika u Hestil Srbija, kao i ukupnoj privredi Republike Srbije”.

U Ministarstvu privrede negiraju i tajne anekse ugovora o kupoprodaji imovine Željezare Smederevo.

Ekonomista Milan R. Kovačević ističe da su kazne za kršenje konkurencije u Evropskoj uniji rigorozne te da će Hestil sigurno da se suoči sa njima u slučaju da Evropska komisija procijeni da nisu poštovane antidamping mjere.

“Takođe, država Srbija je dužna da kontroliše rad privrednih subjekata na njenoj teritoriji i u slučaju da se oni ogriješe o propise EU i ona može da snosi sankcije to jest bude kažnjena”, kaže Kovačević. Danas

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!