Capital.ba

Energija u Srbiji trese i ostale cijene

17.01.2013. / 7:50

cijeneBEOGRAD, Skuplji gas za 10 odsto, koji odnedavno plaća industrija i najavljeno poskupljenje električne energije za velike potrošače poguraće direktno cijene u Srbiji.

To će povući za sobom čitav niz proizvoda, posebno hrane – mlijeka, ulja, mesa, mesnih prerađevina, konditorskih proizvoda. Kako upozoravaju ekonomisti, osnovne namirnice mogle bi da poskupe i do 10 odsto.

Odlukom države, električna energija će velikim industrijskim potrošačima poskupjeti u dva navrata tokom godine. Jedino tako mogu da se ublaže posljedice rasta cijena energenta koji je nezaobilazan trošak u svakoj proizvodnji.
– Prvi rast ne bi trebalo da bude veći od 20 odsto koji se očekuje do ljeta – ističe Slobodan Petrović, sekretar Udruženja za energetiku i rudarstvo u Privrednoj komori Srbije. – Veliki potrošači energenata bi sa konačnim povećanjem cijene struje i do 60 odsto morali da poskupe svoju robu i do 10 odsto. Liberalizacijom tržišta energetike od 2013. industrijski proizvođači imaju mogućnost da umjesto jednog, odaberu nekog od 20 potencijalnih „prodavaca“ struje. To se, međutim, neće mnogo odraziti na finalne cijene energenata, jer EPS i dalje nudi najpovoljniju cijenu kilovata, iako je u međuvremenu poskupjeo. Mali trgovci električnom energijom nemaju tu konkurentsku snagu.
S obzirom na to da je struja trošak u svim proizvodima i uslugama, postoji i indirektni odloženi efekat, koji će prije ili kasnije podići inflaciju.
– Dejstvo poskupljenja kilovata je odloženo i neće istog momenta doći do lančanog poskupljenja, ali je ono neminovno – smatra Aleksandar Stevanović, ekonomista. – Očekujem da nova poskupljenja energenata podignu inflaciju oko jedan odsto.
Davor Jovljević, direktor prodaje i marketinga industrije mesa „Topola“ kaže da su povećanje cijena gasa i struje faktori koji sigurno utiču na krajnju cijenu proizvoda.
U ovom trenutku je, dodaje, nezahvalno prognozirati koliko bi to moglo procentualno da učestvuje u poskupljenju.
Zoran Pralica, predsjednik Unije privatnih pekara, objašnjava da skok cijena gasa neće uticati na poskupljenje hljeba, jer vrlo mali broj pekarskih peći u Srbiji koristi taj energent.
– Ipak, cijene električne energije, međutim, zavisno od nivoa najavljenog rasta, usloviće svakako poskupljenje u pekarskoj industriji – dodaje Pralica. – U kojoj mjeri, teško je sada prognozirati, jer to zavisi od pogona do pogona i od vrste goriva koje se koristi u proizvodnji. Da bi se spriječila poskupljenja osnovnih namirnica, neophodno je regresirati osnovne sirovine, o čemu se već razgovara sa resornim ministarstvom.
Najskuplji kubik
I u ministarstvu energetike se slažu da je cijena gasa od 488 dolara za 1.000 kubika, po kojoj Srbija kupuje energent iz Rusije – previsoka.
– Cijena gasa mora da ide naniže ili ne moramo da trošimo gas – kaže pomoćnik ministra energetike Petar Stanojević.
– Prema prognozama Rojtersa cijena ruskog gasa za Evropu je oko 370 dolara za 1.000 kubika. Srbija je jedina zemlja u jugoistočnoj Evropi koja nije sklopila ugovor o isporukama gasa za ovu godinu. To je u nadležnosti „Srbijagasa“ koji to treba da dogovori, a država može samo da pomogne u tome, a ne da kupuje i ugovara cijenu gasa. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!