Capital.ba

Elektroprivreda RS izgubila 60 miliona KM

27.03.2012. / 14:06

BANJALUKA, Elektroprivreda Republike Srpske od 2006. do 2010. godine izgubila je više od 60 miliona KM putem distributivnih gubitaka koji su veći od 14 odsto, koliko su definisani energetskim bilansima, utvrđeno je revizijom učinaka distributivnih gubitaka i potraživanja u elektroenergetskom sistemu Srpske u ovom periodu.

Predstavljajući izvještaj ove revizije, glavni revizor Boško Čeko je rekao novinarima da su distributivni gubici u posmatranom periodu smanjivani sa 19,6 odsto u 2006. godini na 16,5 odsto u 2010. godini.

On je naglasio da unutar elektrodistributivnih preduzeća, koji su u sastavu mješovitog holdinga Elektroprivrede Republike Srpske, postoji visoka varijacija distributivnih gubitaka koja se kreće od 10 do 23 odsto u zavisnosti od preduzeća.

Aktivnosti i ciljevi mješovitog holdinga Republike Srpske, kaže Čeko, nisu dali rezultate u svođenju gubitaka na planirani nivo, kao ni mjere i aktivnosti Vlade i Elektroprivrede.

Čeko je naveo da su potraživanja od kupaca na kraju 2010. godine premašila 340 miliona KM. On je rekao da su u ovaj iznos ušla i takozvana “nepovoljna” potraživanja, koja uključuju ona iz ranijeg perioda, kao i potraživanja privrednih subjekata u stečaju i likvidaciji.

“Konstatovano je da procesi otklanjanja i sankcionisanja neovlašćenog korišćenja električne energije nisu dali efekte”, kaže Čeko i dodaje da je od 440.400 izvršenih kontrola konstatovan 3.281 slučaj krađe struje.

On kaže da oko 600 potrošača duguje pojedinačno po 20.000 KM ili više za električnu energiju.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević ocijenio je da ovaj izvještaj predstavlja dobru osnovu za Vladu i druge relevantne institucije za definisanje mjera i provođenje aktivnosti na smanjivanju gubitaka i povećanju naplate potraživanja.

On je naglasio da, iako postoji trend smanjivanja gubitaka, to nije dovoljno, zbog čega će Ministarstvo predložiti formiranje radne grupe za zakonodavni okvir koji će izmijeniti postojeće zakone ili pripremiti poseban koji će omogućiti restrukturisanje postojećih zavisnih preduzeća iz sastava mješovitog holdinga.

Kovačević najavljuje da će biti predloženo i formiranje radne grupe za naplatu potraživanja iz ranijeg perioda, kao i da će mješoviti holding Republike Srpske biti zadužen da izradi operativni i akcioni plan za smanjivanje gubitaka i povećanje naplate potraživanja.

Direktor mješovitog holidinga Elektroprivrede Republike Srpske Branislava Milekić ocijenila je da je ovaj izvještaj dobra polazna osnova za rješavanje krupnih problema u elektroenergetskom sektoru.

Ona kaže da je bitno što je revizija konstatovala nivo pojava koje prevazilaze nadležnosti i resurse Elektroprivrede Republike Srpske i dodaje da će ispoštovati sve preporuke.

Milekićeva je istakla da su određeni gubici neminovni zbog prirode procesa, ali će vjerovatno doći do inoviranja operativnih planova kroz revitalizaciju i obnovu postojećeg elektrodistributivnog sistema ili investiranje u izgradnju novih sistema.

Ona je navela da su elektrodistributivni gubici za 2011. godinu, koja nije bila obuhvaćena ovim revizorskim izvještajem, iznosili 16,2 odsto. Ona kaže da preduzeća u stečaju u tom periodu duguju 50 miliona maraka, komunalna preduzeća oko 20 miliona maraka, a da značajna dugovanja imaju i zdravstvene ustanove.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!