Capital.ba

Ekonomske posljedice švajcarskog referenduma

11.02.2014. / 18:37

svajcarskaBERN, Rezultati referenduma o ograničavanju doseljavanja stranaca mogli bi nanijeti veliku štetu ekonomskim odnosima Evropske unije i Švajcarske, kao važnim partnerima. 

Pored radne snage koja se iz inostranstva trajno doselila u Švajcarsku, ima i mnogo onih koji samo radi odlaska na posao prelaze švajcarsku granicu. To je česta pojava upravo u njemačkim područjima koja se graniče sa Švajcarskom, piše Dojče vele.

“Švajcarska nudi posao, a Njemačka radnu snagu”, kaže švajcarski ekonomista Tomas Štraubar, direktor Hamburškog instituta za svjetsku privredu (HWWI).

Objašnjava da je švajcarska vlada zbog rezultata referenduma od nedjelje, 9. februara, obavezna da u roku od tri godine odredi kvote za doseljavanje stranaca, što će se odnositi i na građane EU. Prema mišljenju Brisela, to će narušiti važeće načelo slobodnog kretanja ljudi.

List podsjeća da je 1999. Švajcarska sa EU sklopila nekoliko sporazuma kojima se, pored slobode kretanja, reguliše promet, poljoprivreda, nauka i javni konkursi. Evropska komisija je objavila da su ti sporazumi pravno međusobno povezani i da zato nije moguće otkazati samo jedan od njih.

U institutu HWWI imaju razumijevanja za taj stav EU. “Evropska komisija je pod velikim pritiskom i ako dopusti izuzetke trećim zemljama, poput Švajcarske, onda će uskoro i njene članice tražiti privilegije. Tu Pandorinu kutiju EU ne želi da otvori“, tvrdi Štraubhar.

Ali, ako svi ovi sporazumi ponovo moraju da budu potpisani, Švajcarska bi mogla da izgubi mnoge povlastice koje sada uživa u trgovini sa EU.

Za Švajcarsku je EU najvažniji trgovinski partner. Tri četvrtine švajcarskog uvoza stiže iz EU, a u švajcarskom izvozu EU učestvuje sa više od 50 odsto. Ako se saberu uvoz i izvoz, bilateralna trgovina je u 2012. godini vrijedila 210 milijardi evra. Najvažniji trgovinski partner Švajcarske u samoj Uniji je Njemačka, a ukupni uvoz i izvoz dvije zemlje iznosio je oko 79 miliona evra.

Ali, i za evropsku privredu Švajcarska igra važnu ulogu i poslije SAD je najznačajniji trgovinski partner Unije. Prema podacima Eurostata, oko devet odsto izvoza EU odlazi u Švajcarsku, više nego u Kinu (8,8 odsto), Rusiju (7,0 posto) i Tursku (4,7 odsto). Kod uvoza je uloga Švajcarske manja. Poslije Kine, Rusije, SAD i Norveške, ta je zemlja na petom mjestu.

I dok EU više uvozi nego što izvozi, kod Švajcarske je situacija drugačija. Godine 2012. EU je u tu zemlju izvezao za 17 milijardi evra više nego što je uvezao. Od toga je dobrim dijelom profitirala automobilska industrija. Švajcarci su 2012. iz Unije uvezli 380.000 automobila u vrijednosti od oko osam milijardi evra.

Osim toga, ta zemlja uvozi i mašine, pa od trgovinske razmjene najviše profitira Njemačka sa svojom jakom automobilskom i mašinskom industrijom. Švajcarska izvozi hemijske i farmaceutske proizvode, satove, preciznu mehaniku i prehrambene proizvode. Švajcarska je, takođe, od velikog međunarodnog značaja kao davalac finansijskih usluga. Tanjug

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!