Capital.ba

Ekonomska kriza uzima danak i u Japanu i Kini

16.12.2008. / 8:15

TOKIO/PAKING, Japan je saopštio da je zabilježio najveći pad poslovnog povjerenja za tri decenije, dok je istovremeno industrijska proizvodnja u Kini u novembru rasla najsporije od 1999, što su najnoviji znaci o šteti koju je globalna kriza pričinila azijskim privredama.
 Kvartalni indeks poslovnog povjerenja (Tankan) Banke Japana, koji je jedan od ključnih finansijskih mjerila u Japanu, s velikim uticajem na vrijednosti akcija i devizne kurseve, opao je na minus 24, što je nešto gore nego što se očekivalo, sa minus tri u prethodnom kvartalu.
 To predstavlja najveći pad od naftne krize iz 70-ih godina prošlog vijeka i oslikava najmračniju perspektivu od 2002, kada se Japan oporavljao od potonuća, izazvanog bankarskom krizom, prenosi agencija Rojters.
 Guverner Banke Japana Masaki Širakava je ukazao da privreda zemlje može oslabiti u godini koja se završava u martu 2010. Centralna banka je prethodno prognozirala umjereni oporavak i privredni rast od 0,6 odsto u narednoj fiskalnoj godini.
 “Do nedavno je japanska privreda bila relativno imuna na previranja na stranim kreditnim tržištima, ali se slika promjenila poslije kolapsa investicione kompanije “Liman braders” (Lehman Brothers)”, ukazao je Širakava.
 Na istorijskom sastanku, koji je održan u subotu, Japan, Kina i Južna Koreja su se, uprkos višedecenijskom neprijateljstvu, založili za zajedničku akciju radi suzbijanja uticaja globalne krize,  podsjetio je Rojters.
 Kina i Indija, vodeće azijske privrede u usponu, očekuju snažan  ekonomski rast, uprkos globalnom usporavanju, ali još trpe posljedice svijetske krize.
 Industrijska proizvodnja u Kini je u novembru usporila rast na 5,4 odsto, što predstavlja najslabiji napredak za najmanje devet godina, sa 8,2 procenta u oktobru, pokazali su objavljeni podaci kineskog biroa za statistiku. To je još jedan znak da ta četvrta po veličini privreda na svijetu gubi zalet brže nego što se očekivalo.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!