Capital.ba

Egrlić: BiH ne može biti zadovoljna spoljnotrgovinskom razmjenom sa Mađarskom

11.06.2014. / 13:35

spoljnotrgovinska razmjenaSARAJEVO, BiH ne može biti zadovoljna spoljnotrgovinskom razmjenom sa Mađarskom, jer je BiH u prvom kvartalu izvezla robu vrijednu oko 22 miliona evra, dok je uvoz iznosio više od 80 miliona evra, izjavio je danas predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić.

Egrlić je, na poslovnom susretu privrednika BiH i Mađarske u Sarajevu, naveo da, kada je riječ o uvozu robe iz Mađarske, dominiraju žitarice i uljarice, te razna ulja i drugi prehrambeni artikli, za šta BiH ima potencijala i može proizvoditi i za domaće i za inostrano tržište.

“Na forumu ćemo pokušati povećati poslovnu saradnju kompanija BiH i Mađarske. Želim da poboljšamo saradnju i u auto-industriji, gdje Mađari već kupuju dosta robe, ali kupuju mnogo i aluminijum”, rekao je novinarima Egrlić, dodajući da BiH ima potencijal, znanje i resurse, tako da može povećati obim proizvodnje i izvoz.

Prema njegovim riječima, Mađarsku delegaciju čini 16 kompanija koje su zainteresovane za saradnju sa firmama iz BiH, kojih je danas u Spoljnotrgovinskoj komori 25 i koje će pokušati da u narednom periodu ostvare konkretne rezultate.

“O pomoći BiH za prevazilaženje štete nastale u poplavama govorićemo samo kao o nekim pratećim stvarima. One idu i mimo ovog foruma”, naglasio je Egrlić.

Predsjednik Komiteta za zapadni Balkan Privredne komore Mađarske Atila Galamboš rekao je da su kompanije iz ove zemlje ponudile pomoć u otklanjanju štete nastale u poplavama u BiH.

“Prvenstveno mislimo na saradnju između preduzeća u sanaciji puteva, željezničkih pruga, dalekovoda, uopšte infrastrukture. Mađarska preduzeća nude svoje kapacitete i spremna su da dođu bilo kada u BiH i pomognu u procjeni štete i njenom otklanjanju”, istakao je Galamboš.

On je podsjetio da postoji dugogodišnja saradnja komora Mađarske i BiH, te dodao da je cilj današnjeg foruma izgradnja dugoročne saradnje firmi ove dvije zemlje.

Ambasador Mađarske u BiH Jozef Pandur rekao je da su odnosi dvije zemlje dobri, ali da sastanci kao što je današnji doprinose njihovom poboljšanju, posebno kada je riječ o privrednoj saradnji.

“Smatram da bismo ovakve sastanke trebali i češće održavati, kako u Sarajevu, tako i u Budimpešti. Situacija u BiH je mnogo bolja nego što je njen imidž izvan zemlje i zbog toga treba organizovati što više ovakvih sastanaka kako bi se privrednici iz Mađarske i drugih zemalja na licu mjesta informisali o mogućnostima za uspješnu privrednu saradnju”, istakao je Pandur.

Mađarsku poslovnu delegaciju čine predstavnici kompanija iz različitih privrednih sektora – precizna metalna industrija, elektromašinska industrija, transport, IT tehnologije, prehrambena i mesna industrija, trgovina, te firme koje se bave zaštitom životne sredine i komunalnim djelatnostima. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!