Capital.ba

EBRD za 240 preduzeća u Srbiji izdvojila 3,5 miliona evra

29.05.2016. / 15:31

ebrdBEOGRAD, Program “Podrška razvoju malih i srednjih preduzeća u Srbiji”, koji je finansirala EBRD sa 3,5 miliona evra, obuhvatio je 240 preduzeća u prethodne tri godine.

 

EU i EBRD su najavili da će nastaviti projekat novom fazom koja će biti finansirana kroz Program za razvoj i inovacije preduzeća EDIF.

Program “Podrška razvoju malih i srednjih preduzeća u Srbiji” je od 2013. do 2016, finansirajući se iz predpristupnih fondova, omogućio srpskim preduzećima da dobiju najbolje poslovno savetovanje, izjavila je menadžer EBRD u Srbiji Bojana Vukosavljević.

“Preduzeća su dobila pomoć najboljih konsultanata“, rekla je Vukosavljević.

Oko 60 preduzeća koja su dobila savjete povećala su obrt za oko 58 odsto, a više od polovine firmi koje su zatražile savet kroz ovaj program povećale su broj zaposlenih u prosjeku za 46 odsto.

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport je rekao da je veoma zadovoljan tim projektom pošto su ostvareni konkretni rezultati i poboljšano poslovanje obuhvaćenih preduzeća.

“EU želi da nastavi ovakvu saradnju, koja daje konkretne rezultate“, poručio je Devenport.

On je kazao da se taj projekat razlikuje od drugih sličnih jer je riječ o pomoći po mjeri svakog preduzeća i rješavanja njegovih problema.

Konsultanti koji su došli iz evropskih zemlja pomogli su srpskim firmama da postignu bolje rezultate”, dodao je Devenport.

Kako kaže, mnoga preduzeća zahvaljujući tome su počela da izvoze na strana tržišta, što je važno i za srpsku privredu u cjelini.

“Jačanje privatnog sektora je ključan element u reformama, kao i povezivanje nauke i privrede za unapređenje konkurenosti srpskih kompanija. EU će nastaviti da podržava ovakve projekte za poboljšanje uslova poslovanja, kao i tranfer tehnologija i znanja”, naveo je Devenport.

On je dodao da je planirano da iz predpristupnih fondova za 2016. bude nastavljena saradnja u cilju podrške malim i srednjim preduzećima u Srbiji.

Ministar privrede Srbije Željko Sertić je tom prilikom kazao da je sektor MSP važan za razvoj srpske prvrede i da je zato vlada proglasila 2016. za godinu preduzetništva u Srbiji.

On je rekao da vlada ima rezultate i po pitanju javnih preduzeća u Srbiji dodajući da je 37 republičkih javnih preduzeća, među kojima su Srbijagas, EPS i druga, napravilo u 2014. godini minus od 67 milijardi dinara, dok je u 2015. minus tih preduzeća bio tri milijarde dinara.

“Ta preduzeća više ne mogu da rade za sebe već moraju da budu u funkciji građana”, istakao je Sertić.

Dikrektor EBRD-a u Srbiji Danijel Berg je rekao da ta banka već 15 godina radi u Srbiji i pomaže malim i srednjim preduzećima u Srbiji.

“Inicijativa za MSP uključuje savetovanje i finansiranje i to direktno preko EBRD i indirektno preko finansijskih institucija. Firmama nisu potrebna samo finansijska sredstva već i da znaju kako da dođu do njih, kako da poboljšaju svoje biznis planove, podignu konkurentnost i izvoze“, naveo je Berg.

On kaže da EBRD radi na poboljšanju konstultantskih servisa u Srbiji.

“U poslednje tri godine smo u okviru ovog programa pomogli oko 250 preduzeća, obučili 60 konsultanata i 100 kompanija je učestvovalo u širim programima obuke”, dodao je Berg.

On je kazao da EBRD ima kreditne linije za investicije i da će uskoro imati još programa za finansiranje firmi u Srbiji.

EBRD je od 2001. ukupno podržao više od 750 malih i srednjih preduzeća u Srbiji. Tanjug

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!