Capital.ba

EBRD: Još se osjećaju posljedice globalne krize

22.03.2012. / 13:34

SARAJEVO, Prethodna godina bila je još jedna veoma teška godina za BiH, a posebno region, jer je globalna finansijska kriza imala veliki uticaj na ekonomiju zemlje – glavni je zaključak ovogodišnjeg izvještaja Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) pod naslovom “Kriza i tranzicija: perspektive ljudi”.

Zamjenik direktora za strategiju i politiku u EBRD-u Piter Sanfej rekao je novinarima u Sarajevu pred početak predstavljanja ovog izvještaja da BiH i region još osjećaju značajne posljedice globalne krize do koje je došlo krajem 2008. i u 2009. godini.

“Kriza je imala širok uticaj na ekonomiju BiH – s jedne strane došlo je do usporavanja investicija, a sa druge izvoz, koji je rastao i počeo se oporavljati,  sada ponovo pada”, istakao je Sanfej i dodao da i banke u BiH više nisu spremne da daju kredite.

Prema njegovim riječima, iako se BiH bori da se vrati na put ekonomskog rasta i održivog oporavka, glavni zaključak izvještaja je da će kratkoročno gledano još biti dosta teških dana.

“Srednjoročno i dugoročno gledano izgledi su mnogo bolji, pogotovo ako se BiH vrati i krene ka daljem približavanju EU”, naglasio je Sanfej.

Napominjući da su tranzicija i kriza uzajamno povezani, Sanfej dodaje da je tu i činjenica da BiH kasni za drugim zemljama regiona što ju je učinilo manje otpornom i više izloženom udarima globalne ekonomske krize.

“Jedan od rezultata ove krize, a to je pokazalo i naše istraživanje, jeste da je kao rezultat krize u BiH pala podrška za demokratiju, ali da je došlo do povećanja podrške tržišnoj ekonomiji, što znači da su ljudi, iako su patili zbog uticaja krize, ipak zadržali podršku glavnim principima tržišne ekonomije”, rekao je Sanfej.

On navodi da se u izvještaju posebno ističe da je neophodno da BiH ubrza reforme, da bi se vratila na put dugoročnog prosperiteta i oporavka.

“Mnogo stvari ostaje da bude učinjeno, posebno u pogledu reformi, a prva i najvažnija je postići kompletan napredak na putu ka EU,  posebno u smislu apliciranja u članstvu EU. To je način da budu unaprijeđene reforme i da BiH zaista pokaže da je predana ovom putu i na taj način pošalje signal i investitorima”, konstatovao je Sanfej.

Šef Kancelarije EBRD-a u BiH Libor Krkoška rekao je da je ova finansijska institucija do sada u BiH uložila više od 1,3 milijarde evra kroz 90 projekata.

“Spremni smo da uložimo oko 200 miliona evra u infrastrukturu i finansiranje privatnog sektora”, izjavio je Krkoška, dodajući da EBRD osim u privatni mnogo ulaže i u javni sektor u BiH, jer su ogromne potrebe za rekonstrukcijom infrastrukture. On je kao primjere naveo izgradnju Koridora pet ce i vodovoda u Bijeljini, za koji je rekao da je jedan od najuspješnijih projekata u javnom sektoru.

“Upravni odbor EBRD-a će krajem marta razmatrati konačno odobrenje za dva projekta infrastrukture – izgradnju putnog pravca Banjaluka – Doboj i projekat vodosnabdijevanja u Čapljini. Ukoliko dođe do tog odobrenja sporazumi o kreditu trebalo bi da budu potpisani dvije sedmice nakon toga”, istakao je Krkoška.

Prema njegovim riječima, za put Banjaluka – Doboj tender za radove je već raspisan, a očekuje se da će to veoma brzo biti učinjeno i u Čapljini. “Očekujemo da će ugovori sa izvođačima biti potpisani ove godine i da će ove godine početi i radovi”, naglasio je Krkoška.

On je istakao da je u BiH bilo dosta projekata koji su bili na čekanju i za koje se sada očekuje da budu i završeni ove godine kao što su Sarajevska zaobilaznica i obnova puteva. “Mi smo spremni da pomognemo finansijski u otvaranju novih radnih mjesta, poboljšanja stanja životne sredine i unapređenja infrastrukture. Namjeravamo da proširimo naše finansiranje u BiH da bi pomogli rješavanju pitanja i problema”, poručio je Krkoška.

Ambasador Italije u BiH Rajmondo de Kardona rekao je da njegova zemlja podržava integraciju zapadnog Balkana i njegovu tranziciju ka tržišnoj ekonomiji.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!