Capital.ba

Dun&Bradstreet: Neizvjestan primjetan oporavak 2010.

02.11.2009. / 14:31

Dun&BradstreetBEOGRAD, Rejting agencija Dun&Bradstreet ocijenila da i pored nastavka stabilizacije nije realno očekivati primjetan ekonomski oporavak Srbije u 2010 i Srbiju ostavila u grupi zemalja visokog rizika, s rejtingom DB5a.
Analitičari te kuće u izvještaju navode da još postoje rizici koji utiču na stabilnost finansijskog sektora Srbije i novo slabljenje dinara, a blag oporavak tražnje u Evropskoj uniji neće biti dovoljan da podrži oporavak srpske privrede.

“Strane investicije i zajmovi, glavni pokretači potrošnje i investicija do 2008, ostaće umanjeni neko vrijeme, dok će uslovi na tržištu rada i dalje biti oslabljeni”, smatra D&B.

Podaci o bruto domaćem proizvodu i ublažavanju monetarne politike u ovoj godini nagovještavaju nastavak ekonomske i finansijske stabilizacije u Srbiji. Prema preliminarnim podacima Narodne banke Srbije, podaci za treći kvartal 2009. ukazuju na to da je pad realnog BDP-a manji od tri odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok je pad u drugom kvartalu bio četiri odsto.

NBS je početkom oktobra smanjio referentnu kamatnu stopu sa 12 na 11 odsto i obavezne rezerve za komercijalne banke, uz najavu da će smanjivati kamatne stope ako inflacija i Vladina fiskalna politika to omoguće.

Analitičari su naveli su da je pozitivno što će devizne rezerve, koje se čvrsto drže, pored velikog pada spoljnotrgovinskog deficita i deficita platnog bilansa smanjiti pritisak na dinar.

Pozitivno je to što spremnost Svjetske banke i EU da odobre sredstva Srbiji svjedoče o posvećenosti Vlade ekonomskim i fiskalnim reformama, iz čega se mogu naslutiti dobri odnosi s Međunarodnim monetarnim fondom, ocjenjuje D&B.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!