Capital.ba

Dulić protiv novih mjera NBS

10.06.2011. / 8:45

BEOGRAD, Premijer Srbije Mirko Cvetković, guverner NBS Dejan Šoškić i Oliver Dulić, ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, sastaće se već u ponedjeljak kako bi razgovarali o djelimičnom ukidanju mjera centralne banke o povećanju obaveznog učešća na stambene kredite na 20 odsto.
– Stav Vlade je da bi najavljena mjera NBS trebalo da bude ponovo razmatrana jer u Vladi strahujemo da će ona zaustaviti izgradnju stanova tokom 2011. i pogoršati stanje u građevinskom sektoru, kojem je država pomogla da počne da izlazi iz krize, u kojoj je već dvije godine – rekao je ministar Dulić.

Dulić je na konferenciji za štampu poslije redovne sjednice Vlade rekao i da se Vlada zalaže i da se nastavi „dinarizacija“ u Srbiji.

Ova mjera bi naročito mogla da ugrozi projekat izgradnje 4.578 jeftinih stanova na Voždovcu, koji može biti i jedan od predizbornih aduta vladajuće koalicije. Stoga, nije ni čudno da su na ovu mjeru NBS u Vladi reagovali na najvišem nivou.
Zabrinutost dijele i u Građevinskoj direkciji Srbije koja je zadužena za izgradnju stanova na Voždovcu i agencijama za nekretnine.

Nemanja Komazec, državni sekretar u Ministarstvu prostornog planiranja, za “Blic” kaže da donekle razumije odluku NBS.

– Odluka o mjerama za očuvanje i jačanje stabilnosti finansijskog sistema ima pozitivno dejstvo sa stanovišta povećanja obima dinarskih plasmana banaka i smanjenja rizika vezanih za vraćanje odobrenih kredita. Međutim, navedena odluka može da dovede do negativnih implikacija na obim aktivnosti na tržištu nekretnina koje je značajno pogođeno efektima ekonomske krize – objašnjava Komazec.

Zbog toga će, navodi Komazec, to ministarstvo uputiti prijedlog Centralnoj banci da razmotri mogućnost dopune navedene odluke odredbom kojom se isključuje primjena mjere na osigurane stambene kredite.

– Smatramo da je potrebno razmotriti opravdanu potrebu da osigurani stambeni krediti budu izuzeti od ove odluke – zaključuje Komazec.

Međutim, u NBS kažu da ova mjera ugrožava građevinsku industriju samo ako se situacija gleda jednostrano. Blic

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!