Capital.ba

Dugovi privrede RS veći za pola milijarde

17.08.2011. / 7:20

BANJALUKA, Preduzeća u RS su u prvom polugodištu ove godine povećala dugove za sedam odsto, što je više od pola milijarde maraka u odnosu na isti period prošle godine, pokazuju zvanični podaci.
Polugodišnji finansijski izvještaji 1.489 preduzeća, koje je obradila Agencija za posredničke, informacione i finansijske usluge (APIF) iz Banjaluke, otkrivaju da su dugovi privrede, izuzimajući manje firme koje nemaju obavezu dostavljanja polugodišnjih izvještaja, premašili 8,8 milijardi KM. Od toga se na kratkoročne obaveze odnosi 5,7 milijardi, a na dugoročne 3,1 milijarda KM.
Trećina ukupnih obaveza odnosi se na podignute kredite i emitovane dužničke hartije od vrijednosti u iznosu od 2,86 milijardi KM koje su povećane za 6,5 odsto. Slijede obaveze prema dobavljačima od oko 2,5 milijardi KM (28 odsto učešća), koje su, ipak, rasle po stopi ispod prosjeka od 3,4 odsto. Na taj slabiji rast uticalo je to što su rasle isključivo obaveze preduzeća prema spoljnim dobavljačima i to za sedam odsto, dok su, sa druge strane, po istoj stopi smanjeni dugovi prema dobavljačima koji su povezana lica.
Dugovi preduzeća prema zaposlenima po osnovu zarada i drugih naknada bilježe značajnu stopu rasta od oko 27 odsto i dostigli su 345,4 miliona KM, dok su obaveze za poreze, doprinose i druge dažbine prema državi smanjene u ovogodišnjem polugodištu za oko 10 odsto i zaključno sa junom iznose 161,4 miliona KM.
Privrednici kažu da povećanje ukupnih obaveza pokazuje koliko se preduzeća teško bore da održe likvidnost na mjesečnom nivou.
Mario Derajić, direktor banjalučkog preduzeća “Fratello Trade”, kaže da je i dalje na tržištu primjetna otežana naplata potraživanja, dok se dodatno opterećenje privrede desilo sa ovogodišnjim povećanjem poreza na dohodak sa osam na 10 odsto i stope doprinosa sa 30,6 na 33 odsto.
Prema zvaničnim podacima, privrednici su samo po osnovu poreza na platu u prvom polugodištu uplatili u entitetsku kasu 105 miliona KM, što je 77 odsto više u poređenju sa istim periodom lani.
“To je preduzeća primoralo da povećavaju prodaju i prihode, što mnoga nisu uspjela, ili da se zadužuju i stvaraju dodatne obaveze. Mi u ‘Fratello Tradu’ smo, srećom, u prvih šest mjeseci ove godine uspjeli primijeniti ovaj prvi model i povećati promet za 15 odsto, što je isključivo plod unutrašnje reorganizacije, a ne poboljšanog poslovnog ambijenta”, ističe Derajić.
Sindikalci ukazuju na negativna dešavanja po osnovi snažnog rasta dugova preduzeća na ime plata zaposlenih, što je, navode, najizraženije u prerađivačkoj metalskoj industriji.
Tane Peulić, predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS, kaže da je problem posebno primjetan u velikim sistemima koji zapošljavaju preko 500 radnika.
“Mi smo i prethodnih godina upozoravali i pozivali Poresku upravu RS i druge kontrolne organe da tome stanu ukraj. Reakcija ili nije bilo ili su bile mlake, pa se taj dug godinama gomilao. Tako imamo preduzeća kao što je banjalučka Fabrika alatnih mašina ‘Jelšingrad’ koja 11 godina nema izmirene obaveze prema radnicima, što je nedopustivo”, ukazuje Peulić.
Kao poseban problem navodi to što je Vlada RS pojedinim preduzećima omogućavala reprograme već reprogramiranih poreskih obaveza, što je dovelo do toga da direktori olako shvataju te dugove.
Komentarišući posljedice ovogodišnjeg povećanja poreza i doprinosa na plate, Peulić navodi da se negativno odrazilo, kako na poslovanje firmi, tako i na radnike.
“Ta mjera je preduzećima nametnula veća izdvajanja po radniku na godišnjem nivou za skoro 1.000 KM, što je značajna suma za one koji zapošljavaju više stotina radnika. Vlada RS time neće dobiti ono što je željela, jer se osjeća pad proizvodnje i zaposlenosti, a neki poslodavci smanjuju zarade radnicima kako bi ukupni fond za plate zadržali na istom nivou”, tvrdi Peulić.
On je stoga pozvao Vladu RS da izađe s analizom efekata povećanja poreza i doprinosa na dohodak. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!