Capital.ba

Dug za dijalizu dostigao 70 miliona KM

22.07.2017. / 13:27

BANJA LUKA – Neizmirene obaveze Fonda zdravstvenog osiguranja RS prema dijaliznim centrima u Srpskoj u prvih šest mjeseci ove godine skočile su za deset miliona maraka u odnosu na isti period lani, te su dostigle 70 miliona KM.

Potvrdili su to u Fondu, gdje kažu da je riječ o obavezama koje pruža privatni partner “Fresenius Medical Care” i Internacionalni dijaliza centar u okviru osam dijaliznih centara. Glavni razlog što su porasle sve te obaveze jeste, kako objašnjavaju, nedovoljan priliv novca.

Na nedovoljno ostvarenje prihoda prvenstveno utiče neredovna uplata doprinosa za zdravstveno osiguranje, kao i izrazito loša struktura osiguranika, gdje zaposleni iz čijih se doprinosa finansira gotovo kompletan zdravstveni sistem čine tek nešto više od trećine osiguranika – kažu u Fondu.

Takođe, na rast neizmirenih obaveza uticalo je i povećanje pruženih usluga, odnosno broj dijaliziranih pacijenata.

U ovoj godini usluge dijalize koristi 1.036 osiguranika, što je nešto veći broj u odnosu na 2016. godinu – ističu u Fondu i napominju da je najvažnije to što se uprkos dugu ipak nikada nije dovelo u pitanje pružanje usluga dijalize pacijentima.

Predsjednik Udruženja dijaliziranih, transplantiranih i hroničnih bubrežnih bolesnika regije Doboj Željko Ristić već 13 godina ide četiri puta sedmično na dijalizu. On kaže da u dobojski dijalizni centar dolazi oko 130 pacijenata, od kojih nisu svi iz ovog grada, već stižu i iz Dervente, Teslića, Stanara i Petrova.

Nemamo trenutno problema sa pružanjem dijaliznih usluga. Ipak, plašim se da će uskoro morati zatvoriti ovaj dobojski dijalizni centar zbog svih tih dugova i da ćemo tada svi ići u Laktaše – ističe Ristić.

Prema njegovim riječima, pacijenti kojima je neophodna dijaliza susreću se sa raznim problemima. Među najvećima od svih tih muka jeste to što su, kako tvrdi, jedini u svijetu kojima nije priznat status invalida.

Naša invalidnost je samo na papiru i od toga nemamo nijednu marku. Tu je i problem u vezi s transplantacijom, koja je kod nas moguća jedino sa srodnika – kazao je Ristić.

On je naglasio da ovdašnji ljekari zagovaraju da je bolja dijaliza od transplantacije, iako njegova samo jedna dijaliza košta 115 evra, a sedmično su mu, podsjeća, potrebne četiri.

U Prijedoru je hroničnim programom dijalize obuhvaćeno oko 80 pacijenata. Najmlađi pacijent ima tridesetak godina, a najstariji 94. Većina pacijenata usluge dijalize koristi tri puta sedmično, neki od njih su na ovom programu i više od decenije, a svima njima zajedno život zavisi od tih aparata.

Načelnik Dijaliznog centra u Prijedoru dr Ljubo Vuković ističe da oni nemaju nikakve informacije o finansijama, odnosno dugovanjima za dijalizu, te da im je u prvom planu briga za pacijente.

Nije mi jasno da tog duga uopšte može biti za ovu vrstu terapije, budući da se time direktno ugrožavaju životi oboljelih – rekao je jedan Prijedorčanin, koji redovno dovodi svog rođaka na dijalizu

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!