Capital.ba

Dug Vlade za grijanje 60 mil. RSD

02.11.2010. / 18:09

BEOGRAD, Vlada Srbije jedan je od velikih dužnika Beogradskih elektrana i za grijanje duguje ukupno 60 miliona dinara. Elektrane najavljuju isključenje velikih dužnika.
“Među najvećim dužnicima su zgrade Vlade Srbije u Nemanjinoj 22-26 i SIV-a u Omladinskim brigadam na Novom Beogradu, koji su dužni više od 100 mililona dinara. Svim dužnicima smo poslali posljednje opomene pred isključenje, ali čekaćemo još nekoliko dana da izmire dugovanja”, rekao je zamjenik direktora Beogradskih elektrana Nenad Đakovac.

“Zgrade Vlade Srbije duguju Elektranama preko 60 miliona dinara i to su samo neki od velikih dužnika, među kojima su najbrojniji firme u stečaju”, izjavio je on i dodao da rukovodstvo Elektrana “neće imati problem da isključi najveće dužnike, bez obzira na to ko su”.

On je rekao da je ukupan dug budžetskih ustanova za grijanje veći od 200 miliona dinara.

Čelnici Beogradskih elektrana su objasnili da je poskupljenje grijanja za 30 odsto i tople vode za 50 odsto uslovljeno povećanjem cijene energenata.

“Bez povećanja cijene grijanja ne bismo mogli da ispunimo obaveze prema Srbijagasu. Stare cijene grijanja ne mogu da pokriju troškove prema distributerima energenata”, rekao je generalni direktor Javno komunalnog preduzeća Beogradske elektrane Zoran Predić.

On je ukazao da su se nadležni “dugo borili” sa nestalnom cijenom gasa i da je poskupljenje grijanja bilo neizbježno.

“Cijena grijanja je posljednji put promjenjena 1. januara 2009, a cijena gasa je do danas porasla sa 24,28 na 37,05 dinara. Građani moraju da budu svjesni da elektrane moraju da izmire obaveze prema distributerima gasa”, naveo je Predić.

Grijanje je sa 59,60 dinara po kvadratnom metru poskupjelo na 77,48 dinara bez PDV-a. Sa PDV-om će nova cijena iznositi 83,68 dinara u odnosu na staru od 64 dinara.

Cijena kubnog metra potrošne tople vode za domaćinstva je sa 88,03 dinara porasla na 132.05 din sa PDV-om, dok će ostali potrošaci kubni metar potrošne tople vode umjesto dosadašnjih 154.97 dinara plaćati 232,46 dinara sa uračunatim PDV-om.

Đakovac je rekao da cijena grijanja nije povećana zbog eventualnog kažnjavanja neredovnih platiša, već isključivo zbog poskupljenja gasa na tržistu. Kako je dodao, naplata grijanja ide uzlaznom linijom i da se preduzimaju mjere za neodgovorne korisnike.

Đakovac je rekao da oni koji ne plaćaju grijanje redovno, mogu to učine u ratama i to beskamatno tokom čitave godine.

On je naveo da je to preduzeće “svim korisnicima svojih usluga ponudilo poseban Protokol, prema kome će dužnici plaćati 30 odsto duga odmah po pristizanju računa za grijanje a ostatak na šest mjeseci bez kamate”.

Prema njegovim riječima, ukupan dug prema Elektranama iznosi oko 5,2 milijarde dinara, od čega poslovni sektor duguje oko 1,4 milijarde a privatni oko 3,8 milijardi dinara.

Za kritike gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa na kvalitet grijanja u drugoj polovini oktobra, direktor JKP Beogradske elektrane je poručio da je svaka konstruktuvna kritika poželjna i objasnio da ne smatra da će gradjani izbjegavati plaćanje grijanja ako bude kvalitetno.

Član gradskog vijeća Goran Aleksić naveo je da će Gradska uprava zajedno sa predstavnicima Vlade Srbije, Srbijagasa i Elektrana u narednom periodu tražiti način da spusti cijenu gasa na 35 dinara i na taj način cijenu tog energenta učini pristupačnijom potrebama elektrana.

“I dalje će biti omogućeno da grijanje bude plaćeno tokom cijele godine, svih 12 mjeseci i to bez kamate”, rekao je Aleksić.

On je dodao da će cijena grijanja za socijalno ugrožene Beograđane ostati ista i da će im Beograd dodatnim subvencijama platiti iznos za koji je povećana cijena grijanja iz gradskog budžeta i da će Gradska uprava na taj način i najugroženijim građanima glavnog grada obezbijediti kvalitetno grijanje. Beta, Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!