Capital.ba

Država prepustila firme kriminalcima da ih unište

14.05.2011. / 8:50

BEOGRAD, Privatizacije u Srbiji sve češće propadaju zbog malverzacija njihovih novih vlasnika koji u poslove ulaze sa sumnjivim kapitalom, a država se ne trudi mnogo da stane na put uplivu prljavog novca u srpske firme.
Kupovanje društvenih firmi u procesu privatizacije, fiktivno osnivanje novih, prikazivanje lažnih potraživanja i faktura i prebacivanje novca na račune novoosnovanih firmi – klasičan je put kojim se ispumpava novac u privatizaciji. Novi vlasnici se koriste i otuđivanjem imovine u procesu privatizacije, dok je opterećivanje hipotekom – standardna varijanta.

Hapšenje biznismena Mila Đuraškovića zbog zloupotrebe položaja i malverzacija oko privatizacije firme FAM klasičan je primjer kako se od privatizacije zgrće novac. Sumnja se da je sa saradnicima 2007. godine kupio 70 odsto akcija kruševačke fabrike za proizvodnju ulja i maziva FAM, da bi u naredne tri godine, oni simultanim poslovima iz ove firme izvukli 32 miliona evra. Kapital FAM-a je izvlačen ka ostalim Đuraškovićevim preduzećima – „Šeru”, „Nibensu”, a 15 miliona je Đurašković kao dividendu uzeo za sebe. A u Srbiji takvih primjera nije malo.

Primjeri privatizacija kod kojih je došlo do zloupotreba


•    Azotara Litvanci (2008)

Većinski vlasnik iz Litvanije kupio fabriku za 13,1 miliona evra, a zatim jedan pogon za 32,5 miliona evra, što nije bilo dozvoljeno kupoprodajnim ugovorom.

•    Posavina (2010)
S. P. je osumnjičen da je kupio 70 odsto društvenog kapitala preduzeća „Posavina“ AD za 53.309.000 dinara, a njegovi saradnici su se kod banaka zaduživali i opterećivali imovinu firme hipotekama za kredite.

•    Ribarsko gazdinstvo (2010)
Uhapšen je Tomislav Đ., vlasnik preduzeća, zbog sumnje da je sa još šest osoba oštetio „Ribarsko gazdinstvo” za oko tri miliona evra tako što je, suprotno ugovoru, otuđio više od 60 odsto imovine preduzeća.

•    Betonjerka (2010)
Uhapšeno šest osoba zbog sumnje da su stekle protivpravnu korist od 2,5 miliona evra zloupotrebom u privatizacijama preduzeća „Betonjerka” u Aleksincu i PIK „Čačak”.

•    IKL (2010)
Zbog zloupotreba u privatizaciji preduzeća IKL policija uhapsila četiri osobe pod sumnjom da su stekli imovinsku korist od 9,2 miliona evra.

•    Srpska fabrika stakla (2009)
Uhapšeno je troje bivših direktora Srpske fabrike stakla u Paraćinu zbog sumnje da su zloupotrebom službenog položaja oštetili firmu za 96 miliona dinara. Blic

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!