Capital.ba

Druga faza kreditnog aranžmana sa NR Kinom za TE Kostolac

04.11.2012. / 13:46

BEOGRAD, Druga faza modernizacije Termoelektrane (TE) Kostolac biće realizovana, ali će neko vrijeme potrajati pregovori sa partnerima iz Narodne Republike Kine o tom projektu, izjavila je ministarka energetike Srbije Zorana Mihajlović.
Ministarka Mihajlović je u izjavi Tanjugu istakla da je Ministarstvo finansija obezbijedilo garancije u budžetu Srbije za drugu fazu kreditnog aranžmana za Kostolac.
„Kreditni aranžman za prvu fazu je završen, druga faza tog posla će se svakako odvijati. To je samo jedan od projekata koji će se realizovati, a osim toga pripremili smo i plan ostalih prioriteta ulaganja u energetiku, kako bi konačno počela izgradnja energetskih objekata u Srbiji“, rekla je ministarka.
Predstavnici NR Kine poručuju u međuvremenu da bi u Beogradu što prije trebalo da bude donijeta odluka o TE Kostolac i drugim zajedničkim projektima, kako bi bilo osigurano što više novca koji je ta zemlja namijenila jugoistočnoj Evropi u 2013.
„Postoji kompletna tehnička dokumentacija za modernizaciju Kostolca, tako da ne postoji razlog zašto ne bi smo nastavili ovu saradnju,“ rekao direktor predstavništva korporacije CMEC Li Sjuenkjang i podsjetio da se prva faza modernizacije odvija veoma dobro.
Direktor Li je za Tanjug naglasio da je CMEC, koja sa srpskim preduzećima obvlja radove u Kostolcu,veoma zainteresovana za nastavak saradnja koja traje već tri godine.
Realizacija druge faze TE Kostolac predviđena je za 2014, što znaci da bi u budžetu Srbije za sledecu godinu trebalo obezbijediti sredstva za taj posao, naveo je Li.
Li je primijetio da će, „ukoliko u budžetu za sljedeću godinu ne budu obezbijeđena sredstva kako bi druga faza početi 2014, to će predstavljati veliki problem, jer je projekat već spreman i već smo podnijeli zahtjev da dobijemo kredit pod preferencijalnim uslovima.“

 
„Tu šansu ćemo propustiti ukoliko ne bude garancije u budžetu za 2013,“ dodao je Li.
Li je kazao kako u kompaniji koju predstavlja „jedino želimo da političko rukovodstvo pruži podršku da ovaj projekat bude nastavljen, jer je kompanija CMEC već uložila dvije godine u pripreme za nastavak te saradnje i zato želimo da se radovi ubrzaju“.
Kineski poslovni čovjek je naveo da je u prvoj fazi bilo angažovano 47 odsto srpskih i 53 odsto kineskih firmi, a da će izgradnju pristaništa i željeznice u potpunosti raditi domaće kompanije.
Li je da je Srbija u 2011. uvezla struju u vrijednosti od oko 200 miliona dolara, a da bi izgradnja TE u Kostolcu koštala oko 700 miliona dolara, što praktično znači da će novac potreban za izgradnju nove termoelektrane biti potrošen za uvoz struje tokom tri godine.
NR Kina će u 2013. za sve zemlje jugoistočne Evrope izdvojiti oko 10 milijardi dolara kredita, a Srbija bi trebalo da iskoristi što više tih sredstava za realizaciju zajedničkih projekta, kao što je druga faza modernizacije TE Kostolac, izjavio je Tanjugu ekonomsko-trgovinski savjetnik Ambasade Kine u Srbiji Cu Lijang.
„Zato bismo želili da urgiramo da Srbija dobije što je moguce više tih sredstava“, rekao je savjetnik Cu i dodao da je taj novac namijenjen cijelom regionu, a ne samo Srbiji.
Bilo bi po Cuu, dobro da u Pekingu bude dobijena što je moguće ranije potvrda da je Srbija spremna za nastavak modernizacije u Kostolcu, kako ta kreditna sredstva ne bi bila raspodeljena na druge projekte.
„Vjerujem da i Elektroprivreda Srbije i “Termoelektrane i kopovi Kostolac“ dijele isto mišljenje sa nama“, rekao je Cu i naglasio da Ambasada NR Kine u Beogradu daje punu podršku tom projektu, kao i predstavnici Vlade Srbije, koji su više puta ponovili da je druga faza modernizacije Kostolca jedan od prioritetnih poslova za ovu zemlju.
Cu smatra da i kineska i srpska strana treba još više da se potrude da podrže srpsko-kineske projekte, kao što je druga faza TE Kostolaa, koja obuhvata izgradnju novog termobloka „B3“ i proširenje kapaciteta Površinskog kopa „Drmno“ na 12 miliona tona uglja godišnje.
„Pregovori za drugu fazu su u toku, i koliko je mijeni poznato, nema nikakvih novih uslova za odobrenje tog kreditnog aranžmana“, rekao je Cu i podsjetio da se uspješno odvija prva faza tog posla koja obuhvata revitalizaciju dva termobloka, izgradnju sistema za odsumporavanje i pripadajuće infrastrukture u TE.
„Bez dodatne, druge faze ovog projekta, još uvijek ne možemo da smatramo da je on u potpunosti realizovan“, istakao je Cu.
Kineski diplomata je napomenuo da se izgradnje mosta Zemun-Borča takođe uspješno razvija i dodao da smatra ima još nekoliko važnih, velikih projekata koje bi dvije države mogle zajednički da realizuju.
Cu je podsjetio da je već dosta pričano i urađeno na planovima za zajedničku izgradnju TE „Nikola Tesla B3“ u Obrenovcu, za koju je izrađena i studija izvodljivosti.
„Vjerujemo i želimo da će u dogledno vrijeme naša dva partnera donijeti odluku o investiranju u taj projekat“, rekao je Cu i dodao da će i Ambasada NR Kine dati punu podršku za taj posao.
Ekonomsko-trgovinski savjetnik Ambasade NR Kine u Srbiji je ocijenio da u Srbiji ne postoje nikakve prepreke za investicije iz njegove zemlje.
„U Srbiji je sasvim razvijeno tržišno ponasanje i ukoliko kompanije iz naše zemlje donesu odluku da je opravdano da ovda investiraju, Ambasada Kine će to podržati,“ zaključio je savjetnik Cu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!