Capital.ba

Drastično povećanje robne razmjene između Srbije i BiH

11.04.2014. / 11:37

robna razmjenaBEOGRAD, Ukupna robna razmjena između Srbije i BiH za prva dva mjeseca ove godine bilježi drastično povećanje, s obzirom da je iznosila 191,36 miliona dolara, što je za 31,4 odsto više nego u istom periodu 2013. godine.

Srbija je u ovom periodu ostvarila suficit u robnoj razmjeni sa BiH od 91,90 miliona dolara, objavljeno je na sajtu Privredne komore Srbije /PKS/.

Izvoz iz Srbije u BiH iznosio je 171,67 miliona dolara i bilježi porast od 22,6 odsto u odnosu na februar 2013. godine.

Uvoz iz BiH bilježi povećanje od 55,4 odsto u odnosu na isti period 2013. godine i iznosio je 79,8 miliona dolara.

Srbija najviše izvozi u BiH prehrambene proizvode i pića, kao i hemikalije i hemijske proizvode, a uvozi koks i derivate nafte, te osnovne metale i ugalj.

Ukupna robna razmjena Srbije i BiH prošle godine iznosila je 1,74 milijarde dolara i približila se nivou od prije tri godine, kada je zabilježila najveći rast.

Robna razmjena prošle godine bila je veća za 8,9 odsto u odnosu na 2012. godinu, ali i kao i ranijih godina srpska privreda bilježi suficit od 698,4 miliona dolara.

BiH je vodeće izvozno tržište za srpsku privredu, navode iz PKS-a.

Nakon pada robne razmjene u prvih šest mjeseci prošle godine, rast je prvi put zabilježen u avgustu, a taj trend je nastavljen.

Ukupna robna razmjena Srbije i BiH za 2012. godinu iznosila je oko 1,6 milijardi dolara, što je bilo manje za 16,1 odsto u odnosu na 2011. godinu.

Robna razmjena Srbije i BiH za 2011. iznosila je 1,9 milijardi dolara, što je za 15,9 odsto više nego za 2010. godinu.  Srna

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!