Capital.ba

Dovoljno ulja za domaće potrebe

21.09.2010. / 17:14

BEOGRAD, Srbija će imati dovoljno jestivog ulja za domaće potrebe, ali i za izvoz, jer se očekuje da će nakon ovogodišnje berbe suncokreta na raspolaganju biti 195.000 tona ulja, ocjenjeno je danas u Privrednoj komori Srbije (PKS).

“Zvanične statistike procjenjuju da će od novog roda suncokreta biti proizvedeno oko 150.000 tona ulja, da će se uvesti oko 5.000 tona, dok je na zalihama ostalo oko 40.000 tona”, rekao je na sjednici Grupacije proizvođača biljnih ulja sekretar Odbora za poljoprivredu PKS Milan Prostran.

Kako je objasnio, “za ishranu stanovništva i prehrambenu industriju biće potrebno oko 105.000 tona ulja, za izvoz će biti na raspolaganju oko 60.000 tona, dok bi za zalihe trebalo ostaviti oko 30.000 tona ulja”.

Prostran je kazao da je prema posljednjim procjenama, u Srbiji ove godine posijano oko 170.000 hektara pod suncokretom, da se očekuje rod nešto veći od 386.000 tona, odnosno oko 2,2 tone po hektaru i da će za 2,4 odsto biti veći nego lani.

Soja je posijana na gotovo istoj površini, očekuje se rod od 465.000 tona i rod za 33,4 odsto veći nego prošle godine, rekao je on i dodao da se očekuje i proizvodnja oko 24.400 tona uljane repice koja je posijana na 12.000 hektara.

Direktorka Zajednice za industrijsko bilje Olga Čurović kazala je da će prema podacima koje ima to udruženje, ove godine sucokret zadovoljavajućeg kvaliteta biti ubran sa oko 130.000 hektara i da je do propadanja usjeva na oko 10.000 hektara došlo zbog upotrebe loših hemijskih sredstava, dok je ostatak površina od nekoliko desetina hiljada hektara uništen obilnim kišama i nepogodama.

Prema njenim riječima, manji rod od očekivanog i velika potražnja za sirovinom proizveli su skok cijena sirovog ulja, što je uticalo i na kranju cijenu proizvoda u prodavnicama.

Prema podacima PKS, sirovine za proizvodnju ulja su ove godine dvostruko skuplje nego lani, pa se tako cijena suncokreta na berzama u Budimpešti i Amsterdamu kreće od 405 do 498 dolara po toni, dok se sirovo ulje prodaje za 1.040 do 1.070 dolara po toni.

Čurovićeva je, komentarišući rasprave u javnosti oko postojanja kartela i monopola u proizvodnji ulja u Srbiji, istakla da se, ako karteli i monopoli doprinose rastu bruto domaćeg proizvoda, smanjuju deficit velikim izvozom, ne treba boriti protiv njih, dodavši da “tajkuni jedini mogu da povuku ovu zemlju”.

U Srbiji posluju uljara Sunce, Dijamant, Vital, Nova Crnja, Viktorija oil i Prima. Beta

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!