Capital.ba

Dolarska gotovina za Brazil, Meksiko,Južnu Koreju i Singapur

31.10.2008. / 13:05

LONDON, Uprava federalnih rezervi SAD (Fed) otvorila je mogućnost da centralne banke četiri brzo rastuće svjetske ekonomije – Brazila, Meksika, Južne Koreje i Singapura – dobijaju dolarsku gotovinu u neograničenoj količini, piše u današnjem izdanju londonski poslovni dnevnik “Fajnenšel tajms” (FT).
 List navodi da je dogovor o tom aranžmanu postignut početkom ovog mjeseca i da je cijela akcija usmjerena na održavanje dolarske likvidnosti u svjetskom finansijskom sistemu, u uslovima sadašnje kreditne krize.
 Prvobitno je realizacija tog tipa razmjene novčanih jedinica , koja se u stručnoj terminologiji naziva i valutna svop trgovina (promptna kupovina i terminska prodaja deviza), bila predviđena samo u odnosima Fed-a sa centralnim bankama Velike Britanije, Japana, Švajcarske, Švedske i Evropskom centralnom bankom.
 Proširenje liste za svop valutnu trgovinu na još četiri zemlje trebalo bi, prema objašnjenju FT, da doprinese uvećanju stabilnosti finansijskog tržišta u brzo rastućim ekonomijama.
 Bivši šef ekonomista Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Sajmon Džonson je, međutim, upozorio da bi selektivna dodela prava na neograničeni pristup dolarskoj gotovini, koju kontroliše američka emisiona banka, mogla da naškodi građanima niza zemlja koje nisu obuhvaćene takvom odlukom Fed-a.
 Ragu Rajan, još jedan bivši šef ekonomskog tima MMF-a, ukazuje da sada, na osnovu već važeće odluke Fed-a o pristupu dolarskoj gotovini, postoje “oni koji su u klubu i oni koji su van kluba (povlašćenih)”.
 Rajan ipak vjeruje da će negativni efekti biti ograničeni za zemlje koje neće moći da koriste povlastice koje je odredio Fed, a takvih je velika većina.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!