Capital.ba

Dolar sve zastupljeniji, evro u problemu

26.03.2015. / 14:54

Pare--620x350BERLIN, Evro gubi na značaju kao sredstvo plaćanja njemačkih izvoznika, a jača američki dolar.

Podaci njemačke Savezne kancelarije za statistiku pokazuju da je u 2014. godini 62 odsto poslova sa zemljama izvan Unije realizovano u evrima.

Od 2010. godine pada udio evro-transakcija. Prije pet godina evro je bio korišten u skoro 67 odsto svih transakcija, a sada se sve češće koristi dolar.

U protekloj godini više od 26 odsto ukupnog izvoza u zemlje izvan EU bilo obračunato u američkoj valuti, a u 2013. oko 23 odsto.

Folker Trir, šef Odjeljenja za spoljnu trgovinu Njemačke industrijske i trgovinske komore, upozorava da neki trgovinski partneri imaju problem da prihvate evro.

Stručnjaci navode da su razlozi pada povjerenja u evro višestruki – od nesigurnog ekonomskog razvoja Evrope, do činjenice da važne zemlje poput Francuske i Italije još nisu provele neophodne strukturne reforme.

Takođe, i slučaj Grčke ozbiljno utiče na vjerodostojnost evra u svjetskim razmjerama.

Evropska centralna banka na sve to reaguje ekspanzivnom fiskalnom politikom, a Američka centralna banka šalje signale da želi da okrene leđa politici niske referentne kamatne stope.

Zbog svega toga, američki dolar trgovinskim partnerima EU izgleda atraktivniji od evra – navode ekonomski portali.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!