Capital.ba

Dolar oslabio drugu sedmicu zaredom

19.10.2014. / 12:50

dolariLONDON,  Na svjetskim valutnim tržištima dolar je prošle sedmice oslabio, drugu sedmicu zaredom, jer ulagači očekuju da će američka centralna banka odgoditi zaoštravanje monetarne politike zbog slabosti svjetske privrede. Kurs dolara prema jenu pao je prošle sedmice 0,8 odsto, na 106,85 jena.
Dolar je oslabio i prema evru, pa je cijena evra porasla 1,1 odsto, na 1,2760 dolara.
Evro je ojačao i u odnosu na jen, pa mu je kurs porastao 0,3 odsto, na 136,35 jena.
Kurs dolara postojano je jačao prema drugim vodećim svjetskim valutama od sredine jula, dosegnuvši najviši novo u više godina. Ali, u posljednjr  dvije sedmice oslabio jer tržištima glavobolje zadaju brige oko globalnog rasta i njegova uticaja na izglede za kamatne stope u SAD-u.
Pritisak na dolar posljedica je, među ostalim, izjave potpredsjednika Feda Stanleya Fischera da bi normalizaciju monetarne politike u SAD-u mogli ugroziti slabi izgledi za globalnu privredu, što znači da bi američka centralna banka mogla odgoditi povećanje ključnih kamatnih stopa.
“Ako rast u svijetu bude slabiji nego što se procjenjuje, to bi moglo voditi sporijem ukidanju poticajnih mjera Feda nego inače“, kazao je Stanley Fischer.
Iz toga su ulagači zaključili kako Fed neće žuriti sa podizanjem kamatna. Još donedavno mnogi su očekivali povećanje kamata američke centralne banke polovicom 2015., dok posljednja kretanja na finansijskim tržištima sugerišu da do toga neće doći do početka 2016. godine.
Ipak, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo američkim privrednim pokazateljima, krajem sedmice zaustavljen je pad cijena akcija na Wall Streetu, pri čemu se oporavio i kurs dolara.
“Zaustavljen pad na Wall Streetu zasad je pomogao kursu dolara, ali teško je reći je li nestala nesklonost riziku. Više to vidim kao prirodni oporavak kursa dolara“, kazao je Ian Stannard, valutni strateg u banci Morgan Stanley.
Dolar je, kako dodaje, posljednjih dana toliko oslabio prema jenu da bi u nekom trenutku svakako morao ojačati, no prinosi na američke državne obveznice još su vrlo niski, pa bi svako jačanje dolara moglo naići na prepreke i iščeznuti. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!