Capital.ba

Dolar ispod 100 jena, evro iznad 1,30 dolara

28.04.2013. / 14:58

dolar-evroLONDON,  Početkom prošle semice dolar je na valutnim tržištima jačao prema evru i jenu, ali kasnije se našao pod pritiskom slabih makroekonomskih podataka iz SAD-a, pa se njegov kurs nije uspio probiti iznad 100 jena, dok se cijena evra zadržala iznad nivoa od 1,30 dolara.

Kurs evra prema dolaru oslabio je prošle sedmice 0,2 odsto, na 1,3030 dolara. U odnosu na japansku valutu, cijena evra pala je 1,7 odsto, na 127,70 jena. I dolar je oslabio prema japanskoj valuti, za 1,5 odsto, na 98,05 jena.

U fokusu ulagača bila je početkom prošle sedmice jen jer se očekivalo da bi kurs dolara mogao preskočiti psihološki važnu nivo od 100 jena, nakon što je Japan na sastanku grupa G20 najvećih privreda svijeta prošlog vikenda izbjegao kritike zbog oštrog pada jena posljednjih mjeseci.

Finansijski lideri te grupe prihvatili su obrazloženje da je pad kursa jena posljedica borbe Japana protiv deflacije, a ne namjernog slabljenja valute zbog povećanja konkurentnosti japanskih izvoznika, što je na tržištima shvaćeno kao ‘zeleno svjetlo’ za daljnju prodaju jena.
Zahvaljujući tome, kurs dolara dostigao je u ponedjeljak 99,85 jena, ali nije se uspio probiti iznad 100 jena jer je na toj nivou naišao na snažan otpor. Do kraja nedjelje cijena dolara zaronila je na samo 98 jena.

Evro je, prošle nedjelje bilo pod pritiskom slabih makroekonomskih podataka, koji ukazuju na produbljivanje recesije u evrozoni.

Zbog toga su zaredali komentari zvaničnika Evropske centralne banke u kojima se ističe da je inflacija u evrozoni vrlo niska te da su privredni izgledi slabi.

To je na tržištima protumačeno kao najava smanjenja ključnih kamatnih stopa koje se već ionako kreću na rekordno niskoj nivou od 0,75 odsto. Zbog toga je polovicom nedjelje kurs evra zaronio na 1,2954 dolara, najnižu nivo u tri nedjelje.

Ipak, do kraja nedjelje cijena evra vratila se iznad nivoi od 1,30 dolara, jer su podršku evropskoj valuti pružile naznake raspleta pat-pozicije na političkoj sceni Italije, dok se dolar našao pod pritiskom slabih makroekonomskih podataka iz američkog privrede.

Bruto domaći proizvod SAD-a porastao je u prvom tromjesečju 2,5 odsto, znatno više u odnosu na 0,4-procentni rast u posljednjem lanjskom kvartalu, ali manje od očekivanih ri odsto.

Kako se očekuje usporavanje rasta američke privrede u drugom tromjesečju, sve je izglednije da će Fed nastaviti voditi vrlo labavu monetarnu politiku, pa se dolar našao pod pritiskom. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!