Capital.ba

Dojče priznala SAD: Krivi smo i plaćamo

23.12.2016. / 11:15

VAŠINGTON, Dojče banka pristala je na kaznu američkih vlasti od 7,2 milijarde dolara u okviru istrage povodom prodaje rizičnih hipotekarnih kredita, javlja Bi-Bi-Si.

Iznos kazne, koji tek treba da dobije finalno odobrenje, znatno je niži od 14 milijardi dolara koliko su američke vlasti tražile Dojče banci da plati u septembru. Iz Dojče banke su poručili, kako prenosi Rojters, da ne planiraju povećanje kapitala kako bi platili kaznu, a okončanje nagodbe očekuje se početkom 2017. godine.

Nagodba sa američkim ministarstvom pravosuđa trebalo bi, kako navodi britanska agencija, da smanji zabrinutost investitora prema banci, koja prema nedavnoj ocjeni Međunarodnog monetarnog fonda “najviše doprinosi sistemskim rizicima u globalnom bankarskom sistemu”.

Protiv Dojče banke vode se još tri velika slučaja, koja bi mogla puno da je koštaju, a koji se tiču sumnje u namještanje kurseva valuta, sumnje u nelegalno trgovanje akcijama u Rusiji, kao i sumnje da je kršila američke sankcije prema Iranu i drugim zemljama.

Prodaja drugorazrednih hipotekarnih kredita odigrala je ključnu ulogu u izazivanju globalne finansijske krize iz 2008. godine. Naime, nekoliko banaka u SAD našlo se pod istragom zbog sumnji da su prodavale hipotekarne kredite nekvalifikovanim zajmoprimaocima, koji su zatim te zajmove “prepakivali” u sigurne investicije, prenoseći tako rizik na druge.

U međuvremenu, švajcarska banka Kredi Svis je takođe danas pristala na nagodbu u iznosu od 5,28 milijardi dolara kako bi stavila tačku na spor u SAD zbog prodaje rizičnih hipotekarnih kredita.

Švajcarska banka će platiti američkim vlastima 2,48 milijardi dolara, a klijentima će isplatiti odštetu od 2,8 milijardi dolara u narednih pet godina.

I ovaj slučaj ukazuje, piše Rojters, da američko Ministarstvo pravosuđa puno napora ulaže u istrage o ulozi evropskih banaka u izazivanju krize na američkom tržištu nekretnina 2008. godine.

U četvrtak je to ministarstvo pokrenulo postupak i protiv britanske Barkliz banke sa sličnim optužbama, a u posljednje tri godine, poslije serije tužbi, postiglo je nagodbe sa američkim bankama u iznosu od 46 milijardi dolara. BBC

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!