Capital.ba

Dojče banka: Narednih godina niže stope BDP-a, pad međunarodne trgovine…

28.09.2016. / 12:37

dojce bankaBERLIN, Tokom narednih decenija globalnu ekonomiju obilježiće niže stope rasta BDP-a, rast realnih plata radnika, veća kontrola imigracije, rast poreza za bogate i niži nivo međunarodne trgovine, procjenjuju stručnjaci Dojče banke.

Ekonomska era u kojoj živimo bliži se kraju, globalna ekonomija doživjeće duboke promjene.

Sadašnja ekonomija, koja je počela osamdesetih godina prošlog vijeka, obilježena je globalizacijom i ogromnim demografskim promjenama, što je rezultiralo snažnim rastom i povećanjem produktivnosti.

Ali, prema analitičarima Dojče banke, to je sada pri kraju, te svjetsku ekonomiju očekuju manje zarade kompanija, veća inflacija i smanjenje globalne trgovine.

Autori studije smatraju da je svijet dostigao demografski vrhunac.

U posljednjih 30 godina više faktora – dolazak Kine na globalno tržište, pad SSSR-a i ekonomska liberalizacija Indije – dovelo je do rasta globalne radne snage za milijardu ljudi.

Osim velikog rasta broja radnika, snažno je porasla i produktivnost.

Analitičari navode da ovakve promjene u ekonomskim ciklusima nisu ništa novo, te da se od sredine 19. vijeka može primijetiti nekoliko “talasa” ekonomskih promjena.

Ekonomsku istoriju možemo podijeliti na više različitih perioda, od kojih je svaki na svoj način oblikovao ekonomiju, politiku i uticao na vrijednost imovine, navode analitičari Dojče banke. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!