Capital.ba

Dodik: Lažne priče o zloupotrebama vaučera

22.08.2014. / 6:20

milorad_dodik2SARAJEVO, Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je sinoć da ne vjeruje da je bilo zloupotreba vaučera od 5.000 KM izdatih stanovništvu u Srpskoj koje je pogodila poplava, te da takve priče šire samo oni koji žele da oskrnave ovaj projekt pomoći građanima.

On je naglasio da su vlasti Srpske obezbijedile vaučere za razliku od drugih u regionu pogođenom poplavama, gdje nije bilo reagovanja na taj način.

Dodik je za Federalnu televiziju /FTV/ sinoć rekao da je kao predsjednik Srpske odgovoran za funkcionisanje sistema odbrane od prirodnih nepogoda, ali i da je ova godina nezapamćena po prirodnim katastrofama.

Predsjednik Srpske ocijenio je da je tokom poplava učinjeno maksimalno koliko resursi dozvoljavaju i naglasio da je angažman prema svim opštinama bio apsolutno jednak.

Dodik ističe da samo naivni misle da je moguća špekulacija vaučerima, te pojašnjava da vaučere mogu realizovati samo oni na čije ime su izdati.

On je napomenuo i da je lako utvrdili ukoliko je neka firma potpisala nalog da je dala robu za vaučer, a da u stvarnosti to nije učinila.

“Vaučeri se već otkupljuju od određenih banaka i to omogućava da trgovci obnove zalihe roba. Predviđeno je da oni važe godinu dana, jer nema toliko roba na zalihama, zbog čega će biti portrebno i malo strpljenja”, kaže Dodik.

Kada je riječ o činjenici da je šteta u Bijeljini popisivana dva puta, Dodik je pojasnio da je su vlasti Srpske morale to učiniti zbog činjenice da su se ljudi na terenu bunili, zbog čega je u jednom trenutku bila obustavljena i podjela vaučera.

“Zadovoljan sam kako to funkcioniše na terenu, jer nismo željeli da se poslije poplava događa i nepravda. Zbog toga smo rigorozni, ali tu nije kraj supervizije spiskova, jer nikad neće prestati da se utvrđuje da li je bilo eventualnih zloupotreba”, naveo je Dodik.

Govoreći o ekonomskoj politici u Srpskoj, Dodik je naglasio da je SNSD, čiji je predsjednik, uspio za vrijeme svoje vladavine, uprkos svjetskoj ekonomskoj krizi, da očuva ekonomiju. On je istakao činjenicu da je bruto društveni proizvod u odnosu na 1995. godinu u prosjeku rastao 56 odsto, što je impozantno.

On je naveo da su očuvane i pozicije javne potrošnje, te da su plate u “nemirnim vremenima”, kada su ih mnogi drugi smanjivali, ostale na istom nivou.

“Naša politika nije politika smanjenja plata i potrošnje. Mislim da svi segmenti društva funkcionišu, naravno, opretećeni određenim problemima, ali je u svakom slučaju vidljivo da Republika Srpska sasvim drugačije izgleda sada nego prije osam godina”, naglasio je Dodik.

Predsjednik Srpske ukazao je da je, u vrijeme kada EU i Rusija međusobno uvode sankcije i predstoji problem u izvozu hrane na rusko tržište, moguće da će mnoge evropske kompanije koje imaju ispostave u BiH pokušati da preko ove zemlje eventualno pokušaju da uđu na tržište Rusije.

“To znači da ćemo imati dodatni udar na domaću proizvodnju i biće još jefinija domaća roba, jer postoje informacije o onima koji pokušavaju da smanje otkup domaćih sirovina da bi uvezli sirovine iz Evrope i na taj način sanirali njihove gubitke”, rekao je predsjednik Srpske.

Dodik je podsjetio i da je svojevremeno sa SDP–om BiH bio potpisan dogovor koji bi zaštitio domaću proizvodnju, što nije provedeno zato što je bilo i djelimične opstrukcije u toj stranci, ali i u institicijama BiH. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!