Capital.ba

Dobit M:tel-a pala na 70 miliona KM

02.03.2017. / 16:26

– Pad kupovne moći i nove tehnologije oborili prihode

– Broj postpaid korisnika u mobilnoj telefoniji uvećan za 14.000

BANJALUKA, Dobit kompanije M:tel u prošloj godini iznosila je 70,1 miliona maraka i smanjena je za 11 miliona u odnosu na 2015. godinu kada je iznosila 81,4 miliona maraka.

Prema podacima iz nekonsolidovanog finansijskog izvještaja kompanije M:tel za prošlu godinu ukupni prihodi ovog preduzeća u 2016. godini su smanjeni za 16,3 miliona KM, a rashodi za 3,5 miliona KM.

Ukupni prihodi u 2016. iznosili su 447,7 miliona KM, a godinu ranije 464 miliona, dok su rashodi lani bili 369,9 miliona maraka, a godinu ranije 373,4 miliona KM.

U kompaniji M:tel danas su za CAPITAL rekli da je poslovnu 2016. godinu obilježila, sa jedne strane slaba kupovna moć korisnika u BiH, a sa druge razvoj tržišta pametnih telefona, novih tehnologija i servisa koji globalno negativno utiču na poslovne prihode telekom operatera.

„Uprkos izuzetno otežavajućim okolnostima poslovanja, kompanija M:tel je u poslovnoj 2016. godini ostvarila bruto dobit 78 miliona KM i neto dobit od 70 miliona KM“, kažu u M:tel-u.

Bez obzira na pad dobiti kažu da ovi rezultati M:tel i dalje svrstavaju u red najuspješnijih i najprofitabilnijih kompanija u BiH.

„U uslovima pada kupovne moći i uprkos ekspanziji i uticaju OTT servisa, poput Vibera, ukupan broj postpaid korisnika u mobilnoj telefoniji uvećan je za 14.000, dok je broj  poslovnih korisnika postpaida veći za oko 5.400, a ukupna baza korisnika mobilne telefonije iznosi više od 1,3 miliona. Kompanija se fokusirala na unapređenje ponude integrisanih usluga (mobilne i fiksna telefonija, internet i digitalna televizija), što je rezultiralo povećanjem baze korisnika ovih usluga za 8,3 odsto u odnosu na kraj 2015. godine“, kazali su u M:telu i dodali da ukupan broj korisnika svih usluga kompanije danas iznosi više od 1,6 miliona.

Kažu da je s ciljem dugoročne održivosti i stabilnosti, M:tel u 2016. godini nastavio sa ulaganjima u razvoj infrastrukture i širenje na nova tržišta.

„Kompanija je u 2016. godini investirala u razvoj mrežne infrastrukture, kako bi zadržala poziciju tehnološkog lidera i svojim korisnicima i dalje nudila usluge vrhunskog kvaliteta. Najveći dio investicija odnosio se i na implementaciju novih telefonskih i internet tehnologija, kao što su FTTH i VDSL, te razvoj IPTV usluge. Pored kontinuiranih partnerstava sa najvećim svjetskim proizvođačima uređaja kao što su Samsung, Huawei, Sony, HTC, LG ili Apple, M:tel je u 2016. godini postao prvi telekom operator u BiH koji je ostvario poslovnu saradnju sa Viberom“, navode u M:tel-u.

Poslovni planovi za 2017. godinu, kako navode, podrazumijevaju dalje investicije u tehnološki razvoj, širenje portfolija usluga, razvoj paketa integrisanih usluga, razvoj novih servisa i razvoj integrisanih biznis rješenja.

Dodaju i da će M:tel i dalje nuditi optimalna rješenja za dijasporu, kroz poslovanje kompanije M:tel Austria, sa kojom su izašli na tržište EU.

CAPITAL: M. Čigoja

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Dobit M:tel-a pala na 70 miliona KM

    1. Korisnik

      Ako uskoro ne uvedu 4G i ne pojacuju ADSL pakete i to mimo “glupiranja” sa novim tehnologijama koje se sporo razvijaju, pasce im dobit jos vise.

    2. Pajdo

      Odjavio sam fiksnu telefoniju, kao i internet a otišao sam kod Elte po iste usluge. U suštini dobio sam bolju uslugu sa puno bržim internetom i fiksnom telefonijom koja mi više ne krči prilikom telefoniranja. Taj problem sam prijavljivao 8 godina i nikada ga nisu riješili. Kada sam odjavljivao isti, pitaju zbog čega se odjavljujem i ne mogu se načuditi zašto to radim. Malo je reći koji su to kreteni.

      Ostaje problem mobilne telefonije koji mi kao svi korisnici imamo sa svim operaterima, jer nema zdrave konkurencije. Zato maksimalno koristim Viber i WhatsApp za razgovor i komunikaciju sa svima.

      Žao mi je jedino što na neki način i mi korisnici finansiramo kriminal, i kumića Milu Radišića i sve ostale u nizu jer M:Tel istom plaća najam prostora od 600.000 KM.

    3. PONOVO DOBIT

      pa šta!? I PONOVO JE DOBIT

    4. Upućeni

      Sva je sreća u ovoj ponopolskoj grani usluga, sva tri operatera, drže cijene, a ne gledaju se na cijene operatera u drćavama okruženja.
      I u ovoj segmentu cijene su nam najveće u regionu za dobivenu uslugu.
      Konkretno kod MTS koji je vlasnik m.tel-a RS primjera radi 6 GB interneta na mjesečnom nivou platite 410 din tj. oko 6,5 KM u preepaid tarifi i to sa daleko boljom pokrivenošču signalom, a o brzini interneta da ne pričano zasnovanoj na 4G mreži, a ovi naši operateri, tek zakonski se bore da riješe pitanje 4G mreže, a već svijet počinje sa 5G mrežom..
      Korigujte cijene na dole, pa će te imati veću dobit

    5. FI

      Pa izašao konsolidovani,što o tome ne pišete?

    6. TLKM ima sve potenciale

      TLKM ima sve potenciale. Lijepe dividende, najmanje korekcije, zdrava je, ulaze u savremenu tehnologiju da bude jos bolja, sve je u najlepsom redu.
      Da bi imao novac 100.000 eur kupio bi te akcije do 1.6KM jer vise nego cjena znaci moguca prodaja Telekoma Srbije (uskoro, nesto se opet prica – Telekomi u okruzenju su vec rasprodani) i najbitnije REDOVNA ISPLATA DIVIDENDI.

      • Mile Radisic

        A ja bih kupio akcije Mile Radišića. Hoće li ih izdati?

      • Nenad

        Ne bi se slozio.

        Kad bi imao ozbiljan novac sigurno ga ne bi ulozio u telekome.

        Zar je normalno da u Republici Srpskoj koja ima 1 000 000 stanovnika, telekom operater ostvari zaradu od 80 miliona? To znaci da su na svakom stanovniku zaradili 80 km. A da ne pominjemo da bar 10% populacije(djeca i statiji) ne koristi usluge telekoma i da bar jos 10% koristi usluge malih operatera(elta, blic i sl.).

        Vrijeme visokih zarada telekom operatera je proslo. Svakim danom koji prodje sve je jaca konkurencija i usluge koje pruzaju ce samim tim biti sve manje vrijedne. I sada ostvaruju enormnu zaradu koja je proizvod samo kartelskog ponasanja mtela bh telekoma i eroneta.

        Da se ta tema malo ispita vrlo brzo bi se doslo do zakljucka o monopolu koji su uspostavili. Ali i bez obzira na taj monopol njihov profit mora da padne.

        Sama cinjenica da se kroz bijelu kugu i masovno iseljavanje smanjuje broj korisnika njihovih usluga govori da u buducnosti nece moci ostvarivati ovoliki profit. Uz postepeno jacanje malih operatera i moguci ulazak stranih operatera u bh telekom i eronet neminovan je drastican pad cijena usluga koje pruzaju.

        Sa postepenim padom broja korisnika i cijena usluga koje pricaju pasce i profit koji ostvaruju.
        Sa padom profita smanjice se i dividende koje isplacuju a to ce voditi ka daljem padu vrijednosti akcija tj kapitala.

        Ne treba se zaletati nego samo razmisliti odakle im toliki profit i sta ce biti kada federacija odluci da ispuni zahtjeve zapada i proda eronet i bh telekom. Jedino pitanje je koliko ce pasti vrijednost kapitala, isplata dividendi i kada.

        Uloziti 100 000 km u akcije telekoma u ovom trenutku je jako rizicno. Pad vrijednosti od 20% bi oznacio gubitak daleko veci od dividende.