Capital.ba

Do kraja 2014. godine 12,3 odsto nezaposlenih u evrozoni

16.07.2013. / 13:08

nezaposlenost 2PARIZ, Očekuje se da će do kraja 2014. godine nezaposlenost u evrozoni dostići rekordan nivo, sa prosječnom stopom od 12,3 odsto, a mladi će i dalje biti najugroženija kategorija, saopštila je danas Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj /OCDE/.Organizacija upozorava na veliki i rastući jaz između zemalja, prenosi agencija Frans pres.

Predviđa se da će nezaposlenost u Španiji i Grčkoj, zemljama koje su najviše pogođene krizom, dostići 28 odsto, dok će u Njemačkoj broj nezaposlenih pasti ispod pet odsto.

Krajem 2014. godine, u SAD bi takođe stopa nezaposlenosti trebalo da padne i to ispod sedam odsto.

Globalno, prosječna stopa nezaposlenosti u 34 zemlje zone OECD, koje su najbogatije na svijetu, samo će neznatno opasti u narednih 18 mjeseci, sa osam odsto, koliko je iznosila u maju 2013. godine na 7,8 odsto koliko će iznositi na kraju 2014. godine.

U zoni OCDE, u koju je svrstano 20 evropskih država, te države Sjeverne Amerike, Australija, Novi Zeland, Čile i Izrael, bez posla je oko 48 miliona ljudi, što je 16 miliona više nego 2007. godine, prije izbijanja ekonomske krize.

Ove godine u pet država je registrovana stopa nezaposlenosti manja od pet odsto i to u Austriji, Koreji, Japanu, Norveškoj i Švedskoj.

“Veliki broj država naših članica i dalje se suočava sa visokom stopom nezaposlenosti, a posebno kod mladih“, ocijenio je Angel Guria, generalni sekretar OCDE, i pozvao države da udvostruče napore u borbi protiv nezaposlenosti.

Organizacija naglašava da je stopa nezaposlenosti kod mladih na veoma visokom nivou u velikom broju država, a posebno u južnoj Evropi. U Grčkoj ta stopa je veća od 60 odsto, 55 odsto je u Španiji, a 40 odsto u Italiji i Portugalu. (Srna)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!