Capital.ba

Direktor RMU „Banovići“: Tone su formalnost

13.03.2018. / 11:06

BANOVIĆI – Rudnici mrkog uglja „Banovići“ u prošloj godini u potpunosti su ispoštovali ugovor sa „Elektroprivredom BiH“, čak i „prebacili“ za pet odsto. Ugovorena je isporuka 15.293.200 gigadžulatoplote, a ostvareno 16.052.422 gigadžula, iz čega se vidi da je isporučeno 104,96 odsto ugovorene toplotne energije.

Stoji to u reagovanju direktora RMU „Banovići“ Munevera Čergića na tekst pod naslovom „Banovići smanjili isporuku uglja, ugašen Blok 6 Termoelektrane Tuzla“, koji je portal CAPITAL.ba u subotu prenio sa portala zurnal.info.

„Pisac, a i onaj ko mu je dao podatke, očito ne zna da se ugalj ugovara po toploti, a tone se formalno ubacuju u ugovor više radi dnevne dinamike i trasnporta uglja“, naveo je Čergić.

Tvrdi da je u 2017. godini proizvedeno 54 odsto električne energije u TE “Tuzla” iz mrkog uglja, a 46 odsto iz lignita, a plan je bio da se iz lignita proizvede 56 odsto električne energije, a iz mrkog uglja 44 odsto.

„Mrki ugalj isporučuju RMU ‘Banovići’ i RMU ‘Đurđevik’, a lignit rudnik ‘Kreka’. Znam da ‘Kreka’ i ‘Đurđevik’ nisu isporučili ugovorene količine i to možete pitati generalnog direktora Bajazita Jašarevića i direktora TE ‘Tuzla’ Izeta Džananovića“, navodi Čergić.

Optužio je Vladu Federacije BiH da je odlukom koja se odnosi na EP BiH „omogućila da pljačka rudnike i da onda, tobože, dokapitalizuje te iste rudnike, osim RMU ‘Banovići'“.

„Cijenu uglja odredila je Vlada FBiH 2009. godine. Tačno je da ugalj za industriju i široku potrošnju prodajemo od 12 do 20 odsto skuplje“, ističe Čergić.

Iz ovih podataka, zaključio je, vidi se da RMU „Banovići“ velikim dijelom učestvuje u proizvodnji u TE „Tuzla“ i „da je struja proizvedena iz Bloka 6 jeftinija za oko deset odsto u odnosu na ostale blokove u Tuzli i Kaknju, a da nabavku opreme i sve druge troškove plaćaju sami“.

“Elektroprivreda BiH”, kako je navedeno u tekstu portala zurnal.info, u petak je donijela odluku o takozvanom potiskivanju Bloka 6 Termoelektrane „Tuzla“. Time je, praktično, obustavljen rad ovog Bloka koji je po satu proizvodio oko 200 megavata električne energije. Kao razlog  obustave naveden je nedostatak mrkog uglja.

Blok 6 Termoelektrane Tuzla uglavnom koristi „mrki ugalj dva“, kojeg proizvodi RMU „Banovići“. Prema ugovoru između “Elektroprivrede BiH” i RMU „Banovići“, dnevna isporuka ovog uglja trebala bi biti 2.500 tona. Međutim, od polovine februara, odnosno od uvođenja povjereništva u SDA Tuzlanskog kantona i najave isključenja Mirsada Kukića iz SDA, banovićki Rudnik drastično je smanjio isporuku uglja.

S obzirom da Čergić reaguje na tekst koji je prenesen sa portala zurnal.info, redakcija portala CAPITAL.ba će se potruditi da dobije i objavi stav, odnosno odgovor autora izvornog teksta, novinara Avde Avdića.

CAPITAL

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!