Capital.ba

Đelić: Investicija Fijata se odvija prema planu

17.05.2011. / 19:04

BEOGRAD, Potpredsjednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić izjavio je danas da zajam Evropske investicione banke i najveća do sada finansijska injekcija izvoznom sektoru Srbije, predstavlja potvrdu da se realizacija fabrike i investicija “Fijat Srbija” odvijaju prema planu.
Đelić je, uoči sutrašnjeg početka razgovora sa MMF-om, u izjavi RTS-u najavio da će Srbija nastaviti odgovorno da vodi njene finansije i da u “predizbornoj godini neće biti nikakvog populizma”.
Đelić, guverner Narodne banke Dejan Šoškić i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić, potpisali su u Luksemburgu sa potpredsjednikom Evropske investicione banke (EIB) Darijom Skanapjekom i generalnim direktorom kompanije “Fijat automobili Srbija” Đovanijem de Filipisom dva ugovora vrijedna ukupno 750 miliona evra.
Prvi ugovor u vrijednosti od 250 miliona evra odnosi se na finansiranje malih i srednjih preduzeća, dok se drugi, u vrijednosti od 500 miliona evra odnosi na investicije koje će u Srbiji imati Fijat.
Đelić je najavio da će 500 miliona evra zajma Evropske investicione banke dobiti “Fijat Srbija”, u kojoj “Fijat” ima 70 odsto, a Srbija 30 odsto, ocijenivši da je riječ o finansijskoj potvrdi da se realizacija te fabrike i ta investicija odvijaju prema planu.
On je objasnio da od tih 500 miliona evra sa 200 miliona evra Srbija, sa 100 miliona evra “Fijat”, a sa 200 miliona evra specijalizovana agencija za izvoz iz Italije, garantuju za tu firmu, koja će vratiti taj novac, ne iz budžeta Srbije, nego iz prodaje automobila.
U tom smislu to je garancija da ta firma krene i očekuje se da već u prvoj godini ona izveze u vrijednosti između 1,3 i 1,5 milijardi evra, rekao je Đelić, najavljući da će “odmah biti katapultirana na prvu poziciju u našem izvozu”.
On je izrazio očekivanje da, uz podršku koju će dobiti iz grupacije “Fijat”, bez ikakvih problema vrati taj zajam i najavio da bi do kraja godine počela probna proizvodnja, dok bi se sljedeće godine, u prvoj godini proizvodnje proizvodilo od 200.000 do 300.000 vozila na godišnjem nivou.
Đelić je rekao da je 250 miliona evra namijenjeno skoro isključivo poznatim i najjačim domaćim izvoznicima i da država omougućava uspješnim preduzećima, kao što su “Tigar” u Pirotu, valjaonica bakra i aluminijuma u Sevojnu, “Pionir” ili “Simpo” iz Vranja, da dobiju kredite, pod uslovima koje imaju i njihovi konkurenti.
On je najavio da su predviđeni krediti na sedam godina, sa počekom od dvije godine, do 12 godina sa počekom od četiri godiine i kamatom koja je po trenutnim tržišnim uslovima između četiri i pet odsto na godišnjem nivou.
Kroz ovaj kredit i aranžman se prevazilazi problem hipoteke, jer se omogućava bankama da obezbjede te kredite njihovim preduzećima, njihovim klijentima, koji su poznati izvoznici, a da za to ne traže dodatnu hipoteku, objasnio je Đelić.
On je najavio da će banke u ime država kontrolisati sprovođenje kredita i da će komisija, koja će biti formirana na nivou države, provjeravati i na Internet prezentaciji Republike Srbije izvještavati građane kako se odvija ovaj program.
Đelić je rekao da je Srbija jedna od najmanje zaduženih ekonomija u Evropi i da dug, koji ima garanciju države, predstavlja 43 odsto bruto domaćeg proizvoda Srbije, za razliku od susjedne Hrvatska koji je već na oko 60 odsto, dok je u zemljama koje su u problemu, kao što je Grčka, već na 100, odnosno 120 odsto.
On je naglasio da državna zaduženja moraju biti isključivo za infrastrukturu, odnosno autoputeve i željeznice koji omogućavaju konkuretnost svih preduzeća i bolji život za građane.
Đelić je istakao da bi državna zaduženja trebalo da poboljšaju izvoz i donesu novac ekonomiji i građanima, a ne da budu namijenjena potrošnji.
“Oko bilo kakve finansijske denacionalizacije moramo biti u skladu sa raspoloživim kapacitetom zemlje i svaki put kada donesemo odluku ne smije da bude za ovu godinu, nego za sljedećih 10, 15 ili 20 godina”, rekao je Đelić. RTS, Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!