Capital.ba

Delegacija MMF-a danas u Beogradu zbog novog arnžmana

11.06.2018. / 8:30

BEOGRAD, Delegacija Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ dolazi danas u Srbiju kako bi okončala pregovore o novom aranžmanu.

Prethodni, trogodišnji sporazum je završen u februaru, a novi bi trebalo da bude nastavak rada na onom što je već započeto – reformi javnih preduzeća, uprave i sistemu plata i penzija, javlja RTS.

Novi aranžman sa MMF-om, za razliku od prethodnog koji je bio kontrolni, kada je iz predostrožnosti Srbija mogla da koristi fininsijsku pomoć, trebalo bi da bude savjetodavni, takozvani “čuvarkuća” i trajao bi oko tri godine.

Uoči finalizacije dogovora sa MMF-om, ministar finansija Siniša Mali i stručnjaci su saglasni da je novi aranžman potreban Srbiji kako bi privreda rasla, bila konkurentna, ali da u tome ima dosta izazova.

“Najveći izazov za nas je kako da podignemo nivo investicija, otvorimo što veći broj fabrika i radnih mesta, aktiviramo nove industrije, privredne grane, kao što je IT, digitalizacija, te kako da investiramo više u obrazovanje i u mlade”, kaže Mali.

Da bi bila stimulisana ulaganja, Mali najavljuje da će MMF-u predložiti više mjera, kao što je smanjenje akciza na gorivo i struju, ukidanje pojedinih parafiskalnih nameta i smanjenje opterećenja na zarade.

On navodi da postoji ograničenje za rast penzija, koje ne mogu da pređu 11 odsto BDP-a, što garantuje stabilnost javnih finansija.

“Ako raste BDP, procentualni iznos od 11 odsto ostaje isti, ali sam volumen penzija može da se poveća. U razgovoru sa MMF-om tu ćemo tražiti mesta za dalje povećanje penzija i plata”, objašnjava Mali.

Glavni ekonomista Svjetske banke u Srbiji Lazar Šestović ocjenjuje da će najveći izazov za aranžman biti rješavanje problema državnih preduzeća koja su ostala u privredi – RTB “Bor”, “Petrohemija”, “Azotara” i “MSK”, uvođenje reda u javna preduzeća, reforma javne administracije, uređenje platnih razreda i povećanje plata i penzija.

Većina stručne javnosti kaže da kroz ovaj novi aranžman Srbija dobija bolju disciplinu u trošenju novca, kredibilitet u međunarodnim finansijskim krugovima i potvrdu reformskog opredeljenja privrede. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!