Capital.ba

Danas organizovana posljednja javna rasprava o štajku

08.09.2008. / 12:11

BANJALUKA,  Generalni sekretar Saveza sindikata RS Velka Odžaković izjavila je da se primjedbe na Nacrt zakona o štrajku, o kome je danas organizovana posljednja javna rasprava, uglavnom odnose na prevelike kazne za organizatore i učesnike štrajka, te na minimum procesa rada.

Ona je izjavila novinarima U Banjaluci prije završne rasprave o nacrtima zakona o štrajku i zakona o ekonomsko-socijalnom savjetu RS da se primjedbe odnose i na odredbu da radnici, koji su u štrajku, ne budu plaćeni onda kada štrajkuju za neisplaćene plate.

Načelnik Odjeljenja za rad i zapošljavanje Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS Rajko Kličković rekao je da se većina primjedbi na Nacrt zakona o štrajku odnosila na utvrđivanje minimuma procesa rada u djelatnostima od opšteg interesa, pitanje angažovanja radnika radi obezbjeđenja minimuma procesa rada, odnosno sindikalnog rukovodstva, kao i na plaćanje naknade tokom trajanja štrajka.

On je istakao da su najveće negodovanje izazvale visoke sankcije za nezakonito sprovođenje štrajka.

Predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske Obrad Belenzada smatra da se Nacrtom ovog zakona više štite kapitalisti i vlasnici preduzeća, nego prava radnika.

“Imam primjebdu na oko 90 odsto članova Nacrta zakona o štrajku. Prema ovom nacrtu zakona, teško se može organizovati štrajk, jer organizatore i učesnike očekuju sankcije i kazne”, rekao je Belenzada.

On smatra da pristup izradi novog zakona nije bio dobar, jer niko nije izvršio analizu postojećeg zakona o štrajku da bi se uklonile njegove manjkavosti u novom zakonu.

Zaposlenik Privredne komore RS zadužen za ogranizovanje rada u Uniji poslodavaca RS Lazo Šinik rekao je da se poslodavci zalažu da se, ako već treba da se stupi u štrajk, on ranije najavi, da bi poslodavac mogao ispoštovati tražene uslove i spriječiti štrajk, koji je samim tim na štetu i radnika i poslodavaca.

“Radnici moraju biti svjesni da nema uspješnog poslovanja bez njih, ali i da je ono što je u interesu poslodavca u interesu i radnika. Samo tako može doći do razvoja i boljeg statusa radnika”, ocijenio je Šinik i poručio da uvijek treba iskoristiti sve mogućnosti da ne dođe do štrajka.

Šinik je dodao da radnici moraju snositi određenu odgovornost ukoliko se utvrdi da su zloupotrijebili pravo na štrajk.

Prema njegovim riječima, Nacrt zakona o ekonomsko-socijalnom savjetu RS nije sporan i na taj akt nije bilo posebnih primjedbi.

Javne rasprave do sada su organizovane u Trebinju, Istočnom Sarajevu, Bijeljini, Doboju i Prijedoru

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!