Capital.ba

Da li nove mjere u Srbiji skidaju omču s vrata bankama?

17.09.2015. / 7:25

bankeBEOGRAD, Jedan od većih problema srpskim bankama čine krediti koje oni koji su novac uzajmili ne mogu da vrate. Srbija je pripremila strategiju rješavanja tih problema. Za sada promjenjeni su propisi o hipoteci, očekuje se da se donese zakon o procjeniteljima.

Sve to treba da omogući da zaživi trgovanje problematičnim kreditima, i da se banke oslobode tog balasta.
Krediti koje danas preduzeća i građani ne mogu da vrate, omča su oko vrata banaka.
Danas između jedne petine i jedne četvrtine građana i preduzeća kasne sa otplatom kredita. Prema podacima Narodne banke Srbije nenaplativo je 3,6 milijardi evra.
Strategija Srbije za rješavanje ovih problema, predviđa i da banke mogu da prodaju svoja potraživanja.
U državi smatraju da će do sljedeće godine stvoriti sve preduslove da to tržište zaživi. I to samo za problematične kredite preduzeća, dok će krediti građana biti izuzeti za sada od prodaje.
“Radi se na tome, ali bi to trebalo da bude propraćeno čitavim nizom drugih propisa kako bi fizička lica do određene mere bila zaštićenija, jer oni nisu osposobljeni kao pravna lica. Nemaju svoje pravne službe, računovodstva da se nose sa poveriocima”, kaže Zlatko Milikić iz Ministarstva finansija Srbije.
Do očekivane sječe kredita iz bankarskih bilansa, treba da bude završeno i skeniranje banaka. Tad bi trebalo da se zna koliko su krediti banaka kvalitetni. Onda će i banke, ali i kupci tih kredita bolje znati čime trguju, i moći lakše da se dogovore oko cene problematičnih kredita. Za sada banke uglavnom traže više nego što bi potencijalni kupci platili.
“Srbija nije tako veliko tržište. Svakako da postoji interesantnih imovina koje su danas pod kolateralima, koje sutra mogu naći svoje kupce, ali ne treba živeti u iluziji da će da nastane ogroman bum. Ja mislim da je osnovna stvar pre svega da vidimo šta je to u regulacijama i da vidimo šta je to u primeni tih propisa”, kaže Zoran Petrović iz Rajfajzen banke.
Bankari kažu da su strategijom zadovoljni, ukoliko se bude primjenjivalo sve što je predviđeno, iako nisu dovoljno konsultovani prilikom izrade.
Trajno rješenje je, međutim, da se privreda pokrene, jer bi samo rast obezbjedio da preduzeća ne dospjevaju u ovolikoj mjeri u probleme zbog kojih ne mogu da vraćaju pozajmice.  N1

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!