Capital.ba

Cvijanović: Subvencije u 2018. na ovogodišnjem nivou, ali uz druge intervencije

26.11.2017. / 7:30

BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je juče da će subvencije za poljoprivredu za narednu godinu ostati na ovogodišnjem nivou od 60 miliona KM, ali da će mimo ovih sredstava biti i drugih vidova interevencija.

Ona je na konfenrenciji za novinare nakon završnih konsultacija predstavnika Vlade i socijalnih partnera rekla da razumije zahtjeve poljoprivrednika da dođe do povećanja ovih sredstava, ali je dodala da je u posljednje četiri godine u prosjeku u poljoprivredu ukupno ulagano oko 100 miliona KM godišnje kada se računaju subvencije, druge intervencije i investicije.

Cvijanovićeva kaže da je dogovoreno da budu nastavljeni drugi veliki projekti podrške poljoprivrednom sektoru, kao što je izgradnja sistema za navodnjavanje čija ukupna vrijednost iznosi 37 miliona KM, a već je realizovano 25 miliona KM od ove ukupne investicije.

Cvijanovićeva je rekla da je zahvalna poljoprivrednicima što su prepoznali da je ovo prva Vlada koja je izašla sa sistemom mjera nakon suše koja je ove godine pogodila poljoprivredni sektor.

“Ta suša nas je natjerala da se prema poljoprivrednim proizvođačima izmire sva dugovanja iz 2016. godine, da budemo potpuno ažurni, da redovno izvršavamo sve svoje tekuće obaveze, što je i sada slučaj”, rekla je Cvijanovićeva i dodala da bez redovnosti tih isplata poljoprivrednici ne bi mogli da uđu u novi ciklus proizvodnje.

Ona je dodala da je u okviru tih mjera obezbijeđeno dodatnih 10 miliona za poljoprivredu, i to pet miliona iz klirinškog duga za sisteme za navodnjavanje, a pet miliona iz fonda solidarnosti kao podrška jesenjoj sjetvi.

Cvijanovićeva je dodala da je definitivno opredjenje Vlade da redovnost isplata u poljoprivredi mora da bude prioritet, što će i biti u narednom periodu.

Ona je podsjetila poljoprivrednike da će se u slučaju usvajanja zakona o akcizama naći način da se unutrašnjim preraspodjelama obezbijedi dodatnih 10 miliona KM za agrarni sektor.

“Naš koncept je bio takav da iz postojećeg agrarnog budžeta od 60 miliona KM izdvojimo dio za regresirano gorivo i da se onda tih 10 miliona rasporedi na druge vrste subvencija i podsticaja, a da bismo mi regresirano gorivo finansirali iz tih dodatnih 10 miliona izdvojeno iz 60 miliona što bi značilo da je ukupno 70 miliona na raspolaganju poljoprivrednicima”, navela je Cvijanovićeva. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!