Capital.ba

Crnogorici i Rusi koriste najviše mobitela, građani BiH na dnu liste

08.09.2013. / 10:51

mobilniLONDON, Iako je u današnjem svijetu modernih tehnologija uobičajeno da većina ljudi koristi najmanje jedan mobitel, posljednja istraživanja su pokazala da ipak postoje ogromne razlike u broju mobitela koji se koriste od zemlje od zemlje.

Tako je posljednje istraživanje globalnog indeksa o konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) 2013.-2014. pokazalo da od zemalja Balkana najviše pretplatnika mobilne telefonije ima u Crnoj Gori, gdje je zabilježeno 178 pretplatnika na 100 stanovnika.

Ovaj rezultat ujedno svrstava Crnu Goru na 9. mjesto liste koja tematizira broj pretplatnika mobilne telefonije u svijetu, a što bi značilo da je u ovoj balkanskoj zemlji, u prosjeku, jedna osoba pretplaćena na skoro dva mobitela.

Nakon Crne Gore slijedi Hrvatska, koja je rangirana na 65. mjestu WEF-ove liste pretplatnika mobilne telefonije, gdje je zabilježeno 113 pretplatnika na 100 stanovnika.

Od ostalih zemalja Balkana, slijede Albanija i Makedonija sa po 108 pretplatnika mobilne telefonije na 100 osoba, koje se nalaze na 75. odnosno 77. mjestu navedene liste.

Ipak, najmanji broj korisnika mobitela od zemalja regiona zabilježen je u Srbiji i Bosni i Hercegovini, u kojima postoji značajan broj stanovnika koji uopšte ne posjeduju mobilne telefone.

Srbija je trenutno rangirana na 103. mjestu od ukupno 148 zemalja obuhvaćenih istraživanjem, sa 93 pretplatnika na mobilnu telefoniju na 100 osoba.

BiH je pozicionirana na 109. mjestu WEF-ove liste, a u ovoj balkanskoj zemlji zabilježeno je 89 pretplatnika mobilnih telefona na 100 stanovnika.

Od zemalja šireg regiona Balkana, najviše mobitela u prosjeku koriste Bugari, koji se nalaze na 24. mjestu WEF-ove liste, a gdje je registrovano 146 pretplatnika na 100 stanovnika, slijedi Grčka koja je 57. mjestu, Mađarska 58., Slovačka 67., Slovenija 72., Rumunija 83 i Turska koja je na 105. mjestu.

Prema istoj listi, najviše mobitela, u prosjeku, u Evropi koriste Rusi, Crnogorci, Finci, Austrijanci i Italijani.

Najmanje mobitela u Evropi koriste Bosanci i Hercegovci, a neznatno više mobitela od njih koriste Srbijanci, Francuzi, Kiprani i Letonci.

Istraživanje globalnog indeksa o konkurentnosti Svjetskog ekonomskog foruma za ovu godinu je pokazalo da se najviše pretplatnika mobilnih telefona nalazi u Hong Kongu gdje je registrovano 228 pretplatnika na 100 stanovnika, što znači da u prosjeku jedna osoba koristi više od dva mobitela.

Nakon Hong Konga, slijedi Kuvajt, Gabon, Panama, Saudijska Arabija, Rusija, Curinam, Oman, Crna Gora i Kazahstan.

Od 20 zemalja gdje je zabilježeno najviše pretplatnika mobilnih telefona, njih 10 su azijske zemlje što znači da, u prosjeku, najviše mobitela koriste Azijci.

Najmanji broj pretplatnika mobilne telefonije je u Chadu, Mozambiku, Malawiju, Burundiju, Etiopiji i Myanmaru.

Poređenja radi, u Etiopiiji su zabilježena 24 pretplatnika mobilne telefonje na 100 stanovnika, dok je taj broj u Myanmaru 11, što bi otrpilike značilo da, u prosjeku, skoro 90 odsto stanovnika ovih zemalja uopšte ne posjeduje mobitel, prenose agencije.

Istraživanje Svjetskog ekonomskog foruma jasno je pokazalo da broj korisnika mobitela nije povezan sa standardom života u određenoj zemlji, pa tako u velikom broju razvijenih i bogatih zemalja nalazi se mali broj pretplatnika mobilnih telefona.

Sjedinjene Američke Države su na WEF-ovoj listi na 95. mjestu, a u toj zemlji se nalazi 98 pretplatnika na 100 stanovnika, kao i Novi Zeland koji je na 71. mjestu, Japan 73., Australija 82., pa Francuska 96., Kina 116. i Kanada koja se nalazi na 119. mjestu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Crnogorici i Rusi koriste najviše mobitela, građani BiH na dnu liste

    1. BIO SRBIN

      Ovo nije nikakvo čudo. najsiromašnija smo država u Evropi, a imamo sigurno najskuplju cijenu razgovora mobilne telefonije. Ove derikože neće snizite cijene dok ne dođe neki ozbiljniji operater. Sve je po više puta skuplja, negu u kod njihovih vlasnika, zna li ko da objasni zašto je to tako. MTS je vlasnik m.tel, pogledajte kod njih šta možete kupiti za 1,20 marke, koliko minuta razgovora.
      Nije nikakvo čudo, a polako narod se protjeruje-iseljava. Zbogom rodno ognjište, zbogom djedovino, zbogom zavičaju, nismo napuštali za vrijeme turaka, austrougara, hitlera, tite, tuđmana, nažalost sada moramo od svojih sopstvenih jer nemamo uslova za iole život. za jednog psa u azil se daje 150 KM, a najniža penzija 160 KM.
      Cuker-pas-ker je vrijedniji od jednog čovjeka……….