Capital.ba

Crnogorci hoće elitni umesto “paradajz” turizma

21.04.2008. / 9:22

BEOGRAD – Najava crnogorskog ministra turizma i zaštite životne sredine Predraga Nenezića da će od ove sezone biti ograničen unos hrane i pića, bez sumnje će najviše pogoditi turiste iz BiH i Srbije, i to one sa plićim džepom.

S druge strane, crnogorski zvaničnici ne očekuju da će ova mjera bitnije uticati na predstojeću turističku žetvu iako su upravo građani Srbije, posle odvajanja dvije države, najbrojniji među stranim turistima.

Nebojša Popović, pomoćnik ministra turizma Crne Gore, kaže za Danas da ne očekuje da će ova odluka izazvati revolt srpskih turista i naterati ih na bojkot crnogorske turističke ponude.
 
 
– Reč je o međunarodnim standardima koji nalažu da se preko granice može prenijeti ograničena količina hrane, tako da su ti minimalni sanitarni uslovi ugrađeni i u naš pravilnik. Tom mjerom opreza sprečava se unos hrane različitog porijekla čiju je ispravnost teško kontrolisati. Sva hrana u Crnoj Gori podliježe proveri kvaliteta i za to neko snosi odgovornost. Željeli smo, dakle, i da izbjegnemo eventualne zdravstvene posljedice zbog kojih bi mogla da se stvori pogrešna slika da je u Crnoj Gori hrana loša – objašnjava Popović.
Na pitanje da li bi ova odluka mogla da preusmjeri srpske turiste ka nekim drugim destinacijama, prije svega, ka Grčkoj, gde takva zabrana ne postoji, naš sagovornik kaže da ne vjeruje da će se to dogoditi.

 “Iz godine u godinu turistička ponuda Crne Gore je sve bolja” i u kvalitativnom i kvantitativnom smislu, tako da očekujemo da će ove sezone doći bar isti broj turista iz Srbije, a prema nekim predviđanjima, biće ih za 20 do 30 odsto više u odnosu na prethodnu godinu”, ističe Popović.

Ukazujući na činjenicu da slična praksa postoji i u drugim zemljama, on navodi primer da je, prilikom prelaska hrvatske granice, turističkim poslenicima iz Crne Gore oduzeta hrana namjenjena promociji na sajmu turizma.

Od “ekološke” takse 20 miliona evra godišnje
Građane koji posle 1. juna automobilom krenu ka Crnoj Gori dočekaće još jedno iznenađenje – na graničnom prelazu moraće da izdvoje 10 evra za ekološku naknadu. “Taksu će, u skladu sa regulativom Evropske unije, plaćati svi motorizovani građani, bez obzira na to da li su državljani Crne Gore ili drugih zemalja, dok će za autobuse naknada biti još veća.

Građani Crne Gore plaćaće eko-naknadu prilikom godišnje registracije vozila, a dokaz će predstavljati vinjeta-nalepnica, dok će strani vlasnici automobila tu obavezu regulisati na graničnim prelazima. Sredstva dobijena naplatom takse biće usmjerena isključivo u ekološke projekte.

Procjenjuje se da će na ovaj način godišnje biti prikupljeno oko 20 miliona evra – kaže za Danas Nebojša Popović, pomoćnik ministra turizma Crne Gore.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!