Capital.ba

Crnobrnja: Teški zadaci za novog ministra finansija Srbije

19.08.2013. / 7:20

ekonomijaBEOGRAD, Srbiji će u narednom periodu biti neophodno jedno kratko zaduživanje, kaže za RTS Mihajlo Crnobrnja i dodaje da to neće biti jeftino. Profesor na Fakultetu za ekonomiiju, finansije i administraciju ohrabruje novog ministra finansija da nastavi sa započetim ekonomskim mjerama, prije svega sa nultom tolerancijom poreskih dužnika.

Mihajlo Crnobrnja ocjenjuje da će za Srbiju biti neophodno jedno kratko zaduživanje, što neće biti baš jeftino, i kaže da bi trebalo obnoviti aranžman sa MMF-om.

Još uvijek nije objavljen ekonomski plan koji će se sprovoditi u narednom periodu, a među najavljenim mjerama su nulta tolerancija poreskih dužnika, progresivna poreska stopa, rješavanje problema u stečaju, otvaranje tržišta za strane investicije, povratak mladih iz inostanstva.

Gostujući u Dnevniku RTS-a, Mihajlo Crnobrnja kaže da je za ekonomiju države veoma bitno nastaviti sa sprovođenjem započetih mjera i u tome ohrabruje novog ministra da nastavi sa tim, pre svega sa nultom tolerancijom poreskih dužnika.

Govoreći o nulta toleranciji poreskih dužnika, Crnobrnja kaže da za to postoje dva razloga. Jedan od razloga je finansijski, popunjavanje budžeta, a drugi razlog je što se na taj način Srbija prikazuje kao pravna država, i to pravna država “tamo gde narodu najviše smeta”.

“Kod nas su porez izbegavali ne mali, već uglavnom veliki, najveći. Tako da se jednim kamenom ubijaju dve zvjerke, jedna finansijska, popunjavanje budžeta, a druga stvaranje slike da stvarno počinjemo da ličimo na pravnu državu, što po meni, na putu za Evropsku uniju mnogo znači”, kaže Crnobrnja.

Kako ocjenjuje, Srbiji će u narednom periodu biti potrebno zaduživanje, a taj proces, kaže, neće biti jeftin.

“Mi se hvalimo da uspijemo da dobijemo jeftine kredite za 2 do 2,5 odsto, međutim, to su namjenski krediti za građevinarstvo ili energetiku. Niko nam neće dati pare za dva odsto da popunjavamo budžet. Prema tome, treba biti spreman na to da će to da košta, ali s druge strane, stala bi zemlja ukoliko se to ne bi uradilo”, kaže Crnobrnja.

Crnobrnja smatra da će saradnja u vladi na ključnim reformama biti teška, jer se, između ostalog, pominju mjere kao što je reforma penzionog sistema, što je jedan od zahtjeva međunarodnih finansijskih institucija, a da je poznato mišljenje koalicionih partnera o tome.

Moja pretpostavka je da će teško ići, ministar je veoma moćan na strani pribavljanja sredstava, na strani trošenja on ima konkurenciju. Tu je zdravstvo, prosvjeta, poljoprivreda, tu su preduzeća u restruktuiranju, koja traže subvencije i niz drugih aktivnosti. Njemu će biti najteže da svoje znanje pretoči u odgovarajuću ekonomsku politiku koja će sve zadovoljiti, a sve zadovoljiti u ovakvom sastavu je veoma, veoma teško”, kaže Crnobrnja.

Govoreći o mogućem obnavljanju aranžmana sa MMF-om, Crnobrnja smatra da bi aranžman sa MMF-om trebalo obnoviti i podsjeća da u ranijem periodu do sklapanja aranžmana nije došlo zato što je Srbija odustala.

“Mislim da bi bilo dobro da se napravi taj aranžman iz predostrožnosti i vjerujem da će se stvar kretati u tom pravcu, međutim opet se pojavljuje činjenica koja se i tada pojavila – a to je zamrzavanje plata i penzija. Kako će to ministar uspjeti da proda ovde, to je teško predvidjeti, sam sigurno neće moći. Ukoliko bude imao podršku dva ključna koaliciona partnera, onda to može da se sprovede”, kaže Crnobrnja.

Prema njegovim riječima, sklapanje aranžmana sa MMF-om je važno, prije svega, zbog privlačenja stranih investicija.

“Što god mi delovali normalnije u svjetskim razmjerama, to je veća atraktivnost za strane investitore. Kad kažem strane investitore, ne mislim na kapitalce koji imaju po stotine milijardi prometa, već mislim na manja preduzeća iz Italije, Austrije, Nemačke, koja ipak gledaju šta se dešava od nekog kao što je MMF, svjetski pouzdan pandur, i Evropske unija. Ukoliko od njih dobijemo pozitivnije ocjene, utoliko je veća mogućnost da ih privuče investicioni posao u Srbiji”, kaže Crnobrnja. (RTS)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!