Capital.ba

Članovi zajedničkih institucija BiH pljačkaju građane

21.07.2012. / 8:55

SARAJEVO, Više od dva miliona maraka isplaćeno je prošle godine iz budžeta BiH za naknade članovima tzv. privremenih komisija i za razna druga „radna tijela“ u bh. institucijama!

 

Iako nevladin sektor već godinama apeluje na nadležne da se ukine plaćanje dodatnog angažmana državnih činovnika i parlamentaraca za posao koji obavljaju tokom redovnog radnog vremena, njima su i u prošloj godini isplaćivani bonusi.

Da je cijela stvar na granici apsurda, najbolje ilustruje slučaj zajedničke ad hok komisije oba doma Parlamenta BiH za izbor jednog člana Upravnog odbora Agencije za prevenciju korupcije BiH. Šest članova ove komisije, od kojih su neki angažovani i u drugim komisijama, punih šest mjeseci birali su jednog člana Upravnog odbora Agencije za prevenciju korupcije, a za to vrijeme održali su samo dva sastanka. Međutim, sav taj svoj „naporni” rad naplatili su sa po 2.000 KM.

Plata od 7.500 maraka

Prema zvaničnim podacima, na nivou zajedničkih instituciju trenutno djeluju čak 84 različite privremene komisije, koje se, sve odreda, dodatno plaćaju, iako se te aktivnosti obavljaju tokom radnog vremena njenih mnogobrojnih članova. Najviše novca, godišnje čak oko 300.000 KM, po tom osnovu isplatilo je Ministarstvo pravde BiH, u kojem trenutno djeluje desetak ad hok komisija.

U Parlamentu BiH trenutno rade tri privremene komisije, a neki poslanici, poput HDZ-ovke Borjane Krišto, angažovani su u sve tri. Svaki član parlamentarne komisije pored svoje redovne plate ima pravo na mjesečnu naknadu po tom osnovu od 498 KM, što je, kako tvrde neki poslanici, ključni razlog zašto se neke njihove kolege utrkuju da budu članovi što više komisija i radnih grupa. Za isplate nisu presudni ni broj sastanaka niti efekti rada, pošto se naknade isplaćuju svakog mjeseca, dok komisija postoji.

Ivica Ćavar, analitičar Centra civilnih inicijativa, kaže da su upravo ove dodatne naknade, od kojih su neke potpuno besmislene, zaslužne za to što je plata poslanika bh. parlamenta ubedljivo najviša u cijelom regionu. Ćavar podsjeća da je osnovna plata poslanika 4.200 KM, ali da zbog učešća u komisijama, naknada za odvojeni život, topli obrok, prava na posjetu porodici i dodatnih privilegija, njihova stvarna primanja dostižu i do 7.500 KM. On upozorava da je potpuno nemoralno i iracionalno da se dodatno plaća angažman koji je već u opisu posla poslanika. Press RS

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Članovi zajedničkih institucija BiH pljačkaju građane

    1. Besmisleno!!!

      Ne mogu više da slušam, gledam, čitam i ne znam šta više ovo nekakvo ”istraživanje” tzv. NVO. Ništa taj NVO nije bolji od ovih o kojima pričate, pišete, istražujete. Čime ste opravdali svoje postojanje, pitam NVO, kolike su u vas plate, odakle vam sredstva,ko vas finansira i kome podnosiste prvenstveno finansijske izvještaje, kao i mnoga neupitna pitanja. Danas imaju u ovoj državi dvije vrste posla, ne zna se dali je bolje i sigurnije raditi u državnoj administraciji ili u nekoj od hiljade NVO. U oba sektora se može dobro zaraditi, a malo ili nikako ne raditi, može se i profitirati i mnogo toga.Pročitao sam nedavno negdje da je nevladin sektor porošio godišnje 125 miliona KM, da ih u BiH ima registrovanih blizu 8.000, aakitvno radi preko hiljadu NVO.