Capital.ba

Cijene u Srbiji moraju pod kontrolu

14.11.2012. / 6:30

BEOGRAD, Narodna banka Srbije može da svojim mjerama tržištu da signal da ne odustaje od svog osnovnog cilja, a to je svođenje inflacije na nivo održivog – kaže, za “Novosti”, prof. dr Nebojša Savić, koga je Skupština Srbije imenovala za predsjednika Savjeta guvernera NBS.

– Naravno, ostvarivanje tog cilja podrazumijeva i intenzivnu saradnju NBS i Vlade Srbije, a, prije svega, Ministarstva finansija i privrede, kako kroz dobro definisanje zajedničkog Memoranduma o fiskalnoj politici, kojim se limitira iznos regulisanih cijena u ukupnoj inflaciji, tako i kroz druge aktivnosti.

Prof. Savić podsjeća da je razlog što Srbija danas ima jednu od najviših stopa inflacije u Evropi, prije svega, to što troši mnogo više nego što je u stanju da proizvede.
– Pored očite neproduktivnosti, razlog za visoku inflaciju je i to što nam je tržište, u velikoj mjeri, monopolizovano, ali i to što kod nas, zapravo, funkcioniše dvovalutni monetarni sistem, odnosno paralelno se radi i u dinarima, ali i u evrima – podsjeća prof. Savić.
Novoimenovani predsjednik Savjeta guvernera NBS ističe i da Srbija posljednjih godina nije uspjevala da svede rast potrošačkih cijena na nivo ispod pet odsto.
– Uvijek postoji dobra volja da se problem visoke inflacije kod nas riješi – napominje prof. Savić. – A, ako pogledate podatke iz prethodnih godina, primjetićete i da postoje velike oscilacije u visini inflacije. Imali smo godine kada su vlasti uspjevale da inflaciju svedu do nivoa od sedam, osam odsto, odnosno periode kada je bila dvocifrena, sa špicevima sličnim ovim koji su prisutni danas. U svakom slučaju, važno je da se zajedničkim aktivnostima Narodne banke Srbije i Vlade dođe do toga da se u godinama koje dolaze rast potrošačkih cijena svede na nivo koji je trajno održiv, odnosno ispod pet odsto godišnje. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!